Nowy numer 20/2019 Archiwum

Dubaj - największa parafia świata?

Blisko 400 tys. wiernych zamieszkuje na terenie katolickiej parafii Matki Bożej w Dubaju - największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Jej siedziba i kościół parafialny zlokalizowane są w mieście, w którym 85 proc. ludności stanowią cudzoziemcy. Jest to zatem prawdopodobnie jedna z największych parafii na świecie.

Kościół, który może pomieścić 1700 osób, jest stanowczo za mały wobec istniejących potrzeb. Stąd też otaczający świątynię plac jest wyposażony w telebimy i odpowiednie nagłośnienie. Dzięki temu w liturgii jednorazowo może czynnie uczestniczyć blisko 20 tys. ludzi.

Większość parafian stanowią pracujący w ZEA robotnicy cudzoziemscy, głównie z Indii i Filipin. Zdaniem wikariusza apostolskiego dla Arabii Południowej bp. Paula Hindera OFM Cap, „Kościół staje się dla nich drugim domem. Stąd też wraz z garstką stałych parafian, których tutaj mamy, przestrzeń parafialna staje się rodzajem miejsca spotkań, tak w sensie duchowym, jak i ludzkim”.

Położone w środkowej części Półwyspu Arabskiego Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują powierzchnię 83,6 tys. km kw. a zamieszkuje je nieco ponad 8,3 mln ludzi, z których Arabów i Persów, stanowiących rdzenną ludność jest niespełna 43 proc. Prawie połowa mieszkańców to przybysze z Półwyspu Indyjskiego. W odróżnieniu od innych państw tego regionu, w którym muzułmanie stanowią przytłaczającą większość, w ZEA jest ich "tylko" 65 proc. Chrześcijan (głównie katolików) jest niespełna 10 proc. W stolicy kraju - Abu Zabi ma swoją siedzibę od 31 maja 2011 utworzony w 1888 (pod inną nazwą) wikariat apostolski Arabii Południowej, którym od 21 marca 2005 kieruje 71-letni obecnie kapucyn szwajcarski bp Paul Hinder.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL