Ewangelikalny lider zostanie katolikiem

Założyciel szwedzkiego ewangelikalnego kościoła charyzmatycznego Livets Ord (Słowo Życia) ogłosił 9 marca, że wraz z żoną Birgittą zamierza wiosną oficjalnie wstąpić do Kościoła katolickiego.

Pastor Ulf Ekman jest charyzmatycznym kaznodzieją, znanym również poza Skandynawią. Od ponad 15 lat podkreśla potrzebę dialogu ekumenicznego. Gdy w listopadzie 2013 roku decyzję o zostaniu katolikiem podjął jego syn, Benjamin Ekman, odbiło się to szerokim echem wśród chrześcijan w Szwecji. Pojawiły się spekulacje, czy założyciel Livets Ord również pójdzie w ślady syna.

W listopadzie 2013 r. Ulf Ekman był jednym z prelegentów krakowskiego Forum Ewangelizacyjnego „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu Światu”. W czasie jednej z konferencji zażartował, że jest w Szwecji oskarżany o "katolicyzowanie" protestantów.

W wywiadzie, którego Ulf i Birgitta Ekman udzielili gazecie Världen idag (Świat dzisiaj), podkreślają, że ich decyzja jest efektem kilkuletniego procesu. Para przez 3 lata mieszkała w Izraelu. Dzięki zaangażowaniu w działania ekumeniczne mieli styczność z wieloma katolikami.

Podkreślają, że decyzję o przejściu do Kościoła katolickiego podejmują nie z powodu konfliktów wewnątrz Livets Ord. Czują się tam bardzo dobrze. Rozeznali jednak, że Bóg zaprasza ich do tego, aby zostali katolikami. Ich decyzję poprzedziła długa modlitwa.

Mówią również, jak bardzo uderzyła ich różnica między stereotypami nt. Kościoła katolickiego, a rzeczywistością, której sami doświadczyli.

- Gdy studiowałem podstawy dogmatyki katolickiej to odkrywałem, że było tam wszystko, w co wcześniej wierzyłem, ale czego nikt wcześniej nie umiał tak dobrze wyrazić – mówi Ulf Ekman w wywiadzie dla gazety Världen idag.

Para podkreśla, że kluczowe dla ich decyzji było świadectwo katolickiego biskupa Szwecji Andersa Arboreliusa oraz przyjaźń z ojcem Wilfriedem Stinissenem OCD, autorem wielu książek poświęconych duchowości chrześcijańskiej.

Wiosną 2013 r. Ulf Ekman przekazał kierownictwo Livets Ord swojemu następcy Joakimowi Lundqvistowi. Podkreśla on, że szanuje decyzję Ulfa o przejściu do Kościoła katolickiego i przyjmuje ją ze spokojem. Tak jak wcześniej planowano, Ulf Ekman będzie prelegentem w czasie letniej konferencji Livets Ord.

- Idziemy w różne strony, ale przyjaźń pozostaje – podkreślił Joakim Lundqvist.

A oto relacja z krakowskiego Forum Ewangelizacyjnego „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu Światu z wypowiedzią Ulfa Ekmana:

Forum Nowej Ewangelizacji 2013 [Wiadomości LumenTV]
Telewizja LUMEN

« 1 »

Weronika Pomierna