Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Rozkaz gotowości bojowej dla wojsk Ukrainy

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył w sobotę, że wydał rozkaz postawienia ukraińskich sił zbrojnych w stan gotowości bojowej, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji.

"Biorąc pod uwagę potencjalną agresję, dałem rozkaz postawienia sił zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej. Wzmocniono ochronę elektrowni atomowych, lotnisk i strategicznych obiektów infrastruktury" - powiedział Turczynow po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Dodał, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji.

Wkrótce potem minister obrony Ihor Teniuch zadeklarował: "Wojska postawiono w stan najwyższej gotowości. Morale korpusu oficerskiego jest wysokie". Według niego Ukraina ma siły zbrojne, które są w stanie wykonywać swój konstytucyjny obowiązek.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do władz rosyjskich o wycofanie swoich wojsk w miejsca stałej dyslokacji i o przystąpienie do dialogu politycznego. Zapewnił przy tym, że Ukraina jest gotowa bronić swojej suwerenności.

"Apelujemy do strony rosyjskiej o niezwłoczne wycofanie wojsk Floty Czarnomorskiej w miejsca stałej dyslokacji i złagodzenie napięcia" - powiedział Jaceniuk po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Wyraził przekonanie, że wszelkie skomplikowane problemy uda się rozwiązać drogą dialogu politycznego z zachodnimi partnerami, z Federacją Rosyjską, a przede wszystkim politycznego dialogu wewnątrz kraju.

Jaceniuk zaznaczył, że wojskowa interwencja na terytorium Ukrainy jest nie do przyjęcia. "Jesteśmy gotowi bronić swojej suwerenności i jesteśmy przekonani, że Rosja nie ucieknie się do interwencji wojskowej na terytorium Ukrainy. Interwencja taka oznaczałaby przecież w tych warunkach rozpoczęcie wojny i koniec jakichkolwiek stosunków między Ukrainą i Rosją" - oznajmił.

Premier poinformował, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i ten zapewnił go, iż decyzja o wprowadzeniu wojsk na terytorium Ukrainy na razie nie zapadła, a "podjęto tylko decyzję o takiej prawdopodobnej możliwości".

Dodał, że ze swej strony zapewnił, iż na Ukrainie brak jakichkolwiek podstaw do rozpatrywania takiej decyzji. "Utrzymujemy w Ukrainie pokój i stabilność. Ani agresorzy, ani prowokatorzy nie mają prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy" - oświadczył.

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

« 1 »

Zobacz także

 • Kuba
  01.03.2014 21:04
  A co jeśli wojsko odmówi i sprzymierzy się z Rosją??!!!! Na dzień dzisiejszy władza w Kijowie to uzurpatorzy i samozwańcy i nikt nie musi ich słuchać.
 • katolik
  01.03.2014 21:04
  Koniec świata może być w każdej chwili. Pomyśl o wieczności. Masz do wyboru niebo albo piekło.
  Nie dbasz o zbawienie duszy?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  doceń 0
 • Kuba prawdziwy
  02.03.2014 09:32
  Według informacji z innych źródeł ukraińska armia odmówiła wzięcia udziału w kampanii przeciwko Krymowi. Janukowicz nie zezwolił na udział armii w likwidacji Majdanu, trudno spodziewać się ze armia będzie chciała bić się ze wschodnimi prowincjami. Jeszcze inne zrodla donoszą ze na kilku okrętach ukraińskich zdjęto flagę ukraińską i podniesiono rosyjską. Scenariusz dalszego rozwoju wypadków to kompletny brak poparcia dla samozwańczych władz w Kijowie ze strony armii i Berkutu który zostali rozwiązany w zachodniej części Ukrainy.
  doceń 2
 • operator
  02.03.2014 12:56
  Niezaleznie od tego jak rozwinie sie sytuacja moim zdaniem Putin przegrał. Uswiadomił całemu swiatu kim jest, zniechęcił do siebie wielu nawet tych niezdecydowanych Ukrainców, przestraszył wszystkich przywódców krajów satelickich Moskwy, ocucił NATO. Myślę że w ostatnich godzinach znacznie zmniejszyła się populacja lemingów w naszej ojczyźnie i to wszystko dzięki jednemu samcowi alfa.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama