Nowy numer 50/2018 Archiwum

Petycja do Filipa I w obronie życia dzieci

W 50 krajach świata zbierane są podpisy do króla Belgii Filipa I, by nie podpisywał ustawy pozwalającej na eutanazję dzieci, która w czwartek 13 lutego została przyjęta przez belgijski Parlament.

"Prosimy o brak zgody na ustawę, której treść stanowi najbardziej przerażające prawo o eutanazji na całym świecie, prosimy Waszą Wysokość o zachowanie postawy monarchy, dla którego wartości etyczne mają fundamentalne znaczenie" - piszą autorzy petycji.

Organizatorem kampanii zbierania podpisów pod petycją jest hiszpańska fundacja CitizenGO. Podpisy można składać za pośrednictwem internetu pod adresem: http:// www.citizengo.org/pl/4183-petycja-do-krola-belgow-filipa-i-aby-nie-podpisal-sie-pod-ustawa-dopuszczajaca-eutanazja-dzieci

A oto pełna treść petycji do króla Belgii Filipa I:

Wasza Wysokość,

Jako Król Belgów jest Król zobowiązany do podpisania każdej ustawy przyjętej przez demokratycznie wybrany Parlament, także wtedy, gdy nie zgadza się Król z jej treścią. Jednakże, istnieją przepisy, które będą miały wpływ nie tylko na sytuację Belgii, lecz - w dłuższej perspektywie - także całej Europy. Takim prawem jest przerażająca ustawa dopuszczająca eutanazję nieletnich. Wprowadzenie takiego prawa jest niepokojąco ważnym sygnałem dla reszty Europy. Proszę o uwzględnienie głosu obywateli Belgii i Zagranicy, którzy ostrzegają przed zagrożeniem płynącym z takiego prawa - wśród tych głosów jest stanowisko Konferencji Episkopatu oraz opinie członków parlamentów z całej Europy, którzy jednocznacznie wypowiedzieli się przeciwko tej ustawie.

My - zaniepokojeni obywatele z Europy - piszemy do Króla, aby zachęcić do zawetowania tej ustawy, nawet w sytuacji, w której taka decyzja będzie dużym i trudnym wyzwaniem. Prosimy o brak zgody na ustawę, której treść stanowi najbardziej przerażające prawo o eutanazji na całym świecie.

Prosimy Waszą Wysokość o posłuchanie sumienia. Prosimy Warszą Wysokość o zachowanie postawy monarchy, dla którego wartości etyczne mają fundamentalne znaczenie. Prosimy o godną postawę, do której był Król przygotowywany w ciągu całego życia.

(podpisy wszystkich sygnatariuszy)

***
Parlament Belgii przyjął 13 lutego 2014 r. ustawę dopuszczającą eutanazję dzieci. Lekarze mają teraz prawo do pozbawiania życia osób poniżej 18 roku życia, które są nieuleczajnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Nowe prawo stanowi, że taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

W odpowiedzi na decyzję parlamentu belgijscy pediatrzy zwracają uwagę na fakt, że argument uśmierzania bólu przez morderstwo jest absurdalny nie tylko ze względu na sam fakt zabijania człowieka, ale też dlatego, że opieka paliatywna dla dzieci jest w stanie przynieść ulgę w cierpieniu zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i w domu.

Wielu członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podpisało deklarację uznającą to prawo za zdradę wobec najbardziej zagrożonych dzieci w Belgii oraz za ustawodawstwo, które "promuje niedopuszczalne przekonanie, jakoby życie mogło być niegodne życia, a to podważa podstawę cywilizowanego społeczeństwa".

Po tym, jak Parlament Belgii przyjął nowe prawo, Król Belgów, Filip I, otrzyma je do podpisania. Teroretycznie, może odmówić podpisu. Jest to jednak bardzo trudna postawa. Król stoi przed możliwością dokonania najważniejszego wyboru, jakim jest stanięcie po stronie godności każdej osoby ludzkiej. Warto dodać, że jego wuj, król Baldwin, bohatersko nie zgodził się na proaborcyjne zmiany w 1990 r.

« 1 »

Zobacz także

 • ksadamkaczor64
  16.02.2014 15:54

  Módlmy się za Króla Belgów Filipa I, aby nie podpisał się pod przerażającą ustawą dopuszczającą eutanazję dzieci.

  BOŻE DAJ MU ŚWIATŁO, MOC I ODWAGĘ, ABY POSŁUCHAŁ GŁOSU SUMIENIA,
  aby zachował postawę monarchy, dla którego wartości etyczne mają fundamentalne znaczenie.


  Po tym, jak Parlament Belgii przyjął nowe prawo, Król Belgów, Filip I, otrzyma je do podpisania. Jako Król Belgów jest zobowiązany do podpisania każdej ustawy przyjętej przez demokratycznie wybrany Parlament, także wtedy, gdy nie zgadza się z jej treścią. Teoretycznie, może odmówić podpisu. Jest to jednak bardzo trudna postawa. Król stoi przed możliwością dokonania najważniejszego wyboru, jakim jest stanięcie po stronie godności każdej osoby ludzkiej.

  BARDZO PROSZĘ, UDOSTĘPNIAJCIE NA SWOICH OSIACH CZASU.

  http://www.citizengo.org/pl/4183-petycja-do-krola-belgow-filipa-i-aby-nie-podpisal-sie-pod-ustawa-dopuszczajaca-eutanazja-dzieci?tc=fb&tcid=1907207

  doceń 4
 • Sylwek
  16.02.2014 19:01
  Królu Filipie bój się Boga opamięntaj się
  doceń 0
 • Vanessa
  17.02.2014 01:44
  Vanessa Nachabe Grzybowska Kurcze same klikanie,tych lików, to nic nie da. Eutanazja dzieci to bzdura. Dzieci są zbyt ufne i dają manipulować się dorosłym. Nie wierzę, że są w stanie podejmować decyzje o życiu i śmierci.
  19 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Eutanazja to oszustwo. To jest niehumanitarne zabijanie ludzi dużych i małych w imię czyjejś paranoi.
  17 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Paranoje leczy się u psychiatry a nie zatwierdza ustawami.
  17 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Przecież jak rodzic dziecku powie, że eutanazja zlikwiduje mu ból, to ono będzie chciało tego. A kto wie jak jest po podaniu trucizny? A czy nie jest tak, że się wtedy tez cierpi? Może jeszcze gorzej niż z bólami raka.
  13 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Ktoś zamordował minister zdrowia Holandii, która opracowała ustawę o asystenckim samobójstwie.
  12 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Dobrze byłoby, żeby każdy kto się wypowiada o eutanazji popracował w hospicjum, wtedy zobaczy czego umierający człowiek potrzebuje.
  11 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Nie pękajcie ze strachu przed wyrażaniem swojej opinii.
  9 minut(y) temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Pisanie petycji nic nie da, jak się ludzie nie zaangażujecie w konkretną pomoc drugiemu człowiekowi. Naprawdę można się zorganizować i nie patrzeć na umierającego, czy chorego jak na problem. 40 letnie bliźniaki poprosiły o eutanazję bo stawały się głuchoniewidome i nie chciały być kulą u nogi rodziny. A rodzina to zaakceptowała. Czy to nie jest porąbane? Czy to był powód do śmierci?
  około minuty temu · Lubię to!
  Vanessa Nachabe Grzybowska Głuchoślepota nie boli a jednak w Holandii już takich ludzi się uśmierca. I jeszcze robi im się pranie mózgu, że świadomie decydują się na śmierć.
  doceń 0
 • content-writing.services
  13.10.2017 08:26
  In response to the decision of the parliament, <a href="http://content-writing.services/">content-writing.services</a> pediatricians note that the argument is absurd not only because of the simple murder of a person.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy