Nowy numer 17/2024 Archiwum

Reformatorzy żyją krótko?

Co łączy Polskę i Węgry? To, że partia rządząca wygrywa kolejne wybory. Co różni oba kraje? To, że na Węgrzech wygrywa partia rządząca i reformująca kraj.

Fidesz idzie jak burza. Według ostatnich sondaży partia premiera Victora Orbana może liczyć na prawie 40 proc. głosów, niemal dwukrotnie więcej niż socjaldemokraci. A że wybory parlamentarne dokładnie za dwa miesiące (6 kwietnia), można uznać, że to dość optymistyczna dla konserwatystów z Budapesztu prognoza. Wyniku nie popsuło nawet niedawne podpisanie umowy z Rosją o rozbudowie elektrowni atomowej. Ruch, który wprawił w zakłopotanie nawet największych fanów węgierskiego premiera, w dużym stopniu uzależnia przecież Węgry od nastrojów gospodarza Kremla. A raczej od interesów Rosji, których te nastroje są tylko wyrazem. Tak mocne związanie się z Rosją zdziwiło zwłaszcza tych, którzy chwalili Orbana za radykalne zerwanie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, wynikające właśnie z niechęci do uzależniania się od obcych grup interesów i kredytów, które w praktyce czynią z państwa-kredytobiorcy swego rodzaju kolonię.

Najwyraźniej jednak Węgrzy docenili determinację Fideszu w radykalnej przebudowie państwa po rujnującej gospodarkę polityce socjalistów. Jest to zatem odwrócenie tendencji, że reformatorzy żyją krótko. I najczęściej nie wygrywają kolejnych wyborów. Przykład Polski, w której PO wygrała nie tylko drugie pod rząd wybory parlamentarne, ale i wszystkie inne, nie jest tu wcale adekwatny. Węgry są krajem, w którym wygrywa nie tylko partia władzy, ale równocześnie partia realnie rządząca i reformująca kraj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny