Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ciemność widzę

Tym razem nie chodzi o znany cytat z „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, tylko o najprawdziwszą ciemną materię. Astronomowie po raz pierwszy dostrzegli miejsce, w którym znajduje się tajemnicza substancja wypełniająca kosmos.

O tym, że ciemna materia istnieje – wiedziano od kilkudziesięciu lat. Nie dlatego, że ktokolwiek kiedykolwiek ją zobaczył, tylko dlatego, że wynikało to z równań matematycznych. Obserwując ruch gwiazd w galaktykach, zorientowano się, że... brakuje masy. Jak to rozumieć? Galaktyki składają się z setek miliardów gwiazd. Ale gdyby galaktyki składały się tylko ze słońc, wyglądałyby inaczej. Astronomowie przeliczyli, że galaktyki są znacznie, znacznie cięższe niż wynosi łączna masa wszystkich gwiazd, które je budują.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka