Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jedność należy odkryć, a nie wytworzyć

Starożytny Kościół szczycił się, że jest „ekumeniczny”, to znaczy obejmuje cały świat i wszędzie pozostaje ten sam, choć w różnych miejscach przybiera nieco odmienną postać. Różnorodność nie przeszkadzała jedności, choć w końcu chrześcijanie dosyć skutecznie się skonfliktowali na wielką skalę - mówi dr hab. Marek Kita w rozmowie z Katarzyną Mackiewicz, dla Stacja7.pl

Mówiąc o dzisiejszych drogach ekumenizmu, teolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zwraca uwagę, że jedność chrześcijan powinna być odkryta, a nie wytworzona, gdyż  "istnieją różnice, które nie niszczą zasadniczej jedności, ale są i takie, nad którymi nie można przejść do porządku".

W postawie ekumenicznej Kita wskazuje, na potrzebę wzajemnego szacunku i odczytywania  na nowo wydarzeń historii. "Musimy pamiętać, że niezależnie od błędów popełnianych w przeszłości, żyjący obecnie wyznawcy rozdzielonych Kościołów wyznają swoje poglądy w dobrej wierze, nie są żadnymi upartymi heretykami – a podstawowym znakiem rozpoznawczym uczniów Chrystusa, którymi jesteśmy, jest wzajemna miłość na wzór Jego miłości" - mówi.

Ekumenizm to przede wszystkim "wydobywanie spod historycznych podziałów chrześcijaństwa fundamentalnej jedności, jaka łączy ludzi zakochanych w tym samym Panu i Zbawicielu",  a pomimo iż "jesteśmy jedną rodziną, nieszczęśliwie skłóconą (...) staramy się w pełni pogodzić, z Bożą pomocą".

Teolog zwraca też uwagę, iż to "modlitwa jest duszą całego ruchu ekumenicznego a prawdziwi ekumeniści nie są marzycielami, utopistami, ani ideologami, tylko ludźmi wiary, nadziei i modlitwy".

Pytany o ekumeniczną misję papieża Franciszka, w kontekście jego planowanego spotkania z Patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem I, dr Kita zauważa, że "styl pełnienia posługi przez papieża Franciszka jest ekumenicznie przełomowy dzięki konsekwentnemu, radykalnemu oczyszczaniu wizerunku Następcy św. Piotra z najdrobniejszych rysów kościelnego monarchy, powracaniu do ewangelicznej, apostolskiej prostoty. To jest coś, o co prawosławie zawsze się upominało".

Pytany relacje obecnego  papieża z protestantami, dr Kita ocenia, że "radykalne uproszczenie, w duchu ewangelicznym, stylu papieskiego posługiwania musi zrobić wrażenie także na protestantach". Przywołuje zarazem obraz fotografii przedstawiającej kardynała Bergoglio korzystającego z modlitwy wstawienniczej protestanckich pastorów: "on klęczy, a oni wyciągają nad nim ręce w geście braterskiej solidarności i polecają go Bogu, tak, jak to się robi na spotkaniach Odnowy w Duchu Świętym".

Dr hab. Marek Kita, jest teologiem i filozofem religii, adiunktem w Katedrze Chrystologii Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • neron
  21.01.2014 17:58
  To skandal, że ludzie o takich poglądach robią kariery naukowe. W dzisiejszych czasach się wszystko przewartościowało. Kiedyś Pius X kazał modernistów usuwać z uniwersytetów (encyklika Pascendi), publicznie ich ekskomunikował (np. Loisy), a teraz Ci ludzie fałszywą naukę przekazują dalej. Kyrie eleison!
  doceń 8
 • tomek
  21.01.2014 19:01
  Yyy, tego dzisiaj uczą na teologii? :) WooooooW... Widać, że niszczenie JEDNEGO, ŚWIĘTEGO KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO trwa...
  doceń 8
 • Gratius Catholicus
  21.01.2014 22:26
  "Musimy pamiętać, że niezależnie od błędów popełnianych w przeszłości, żyjący obecnie wyznawcy rozdzielonych Kościołów wyznają swoje poglądy w dobrej wierze, nie są żadnymi upartymi heretykami" - ktoś kto nie wierzy w stałą obecność Chrystusa w tabernakulum, w świętych obcowanie, dla którego Matka Boża to jest zwykła kobita, co urodziła Boga, dla którego nie istnieje coś takiego jak spowiedź Święta itd... nie jest heretykiem? Tfuuuu!!!!!!! Ty pseudo-katolicki pastorze! Letnia szumowino! Święty Paweł jasno napisał co Bóg robi z takimi jak Ty! Oczywiście tego nie opublikujecie, pseudo-katolicka, bando!


  Od cenzrora
  Opublikuję. Tylko po to, żeby napisać, że św. Paweł na którego się powołujesz pisał między innymi "Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości by nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący". I jeszcze sporo dalej. Tak dbasz o czystość wiary, a nie przeszkadza ci, że zamiast realizować jej najważniejsze przykazanie obrzucasz ludzi wyzwiskami? Jak nazwać to inaczej niż faryzeizmem? Przypomnij sobie, jak św Paweł nazywał wierzących, którzy nie mają miłości. Wszystko w 1 Kor 13.

  I jeszcze jedno. Nie wiem co św. Paweł Pisał na temat tego, co zrobi z takimi jak my. Z kontekstu domyślam się, że chodzi o letniość. Więc pewnie o wyplucie ust. Tyle ze to napisał nie św. Paweł, ale Jan w Apokalipsie. Kiedy się kogoś krytykuje, warto sprawdzić takie rzeczy. Bo inaczej wychodzi, ze człowiek nie tylko jest chamem, ale jeszcze ignorantem.
 • Marion
  22.01.2014 20:25
  taka "jedność" sklejana na siłę jest nic nie warta,

  nie rzucajcie pereł przed wieprze
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL