Nowy numer 18/2024 Archiwum

Schroniska w Tatrach: które najlepsze?

W polskich Tatrach znajduje się 7 czynnych schronisk turystycznych (nie licząc hotelu górskiego na Kalatówkach). To schroniska: nad Morskim Okiem, w Dolinie Roztoki, w Dolinie Pięciu Stawów, schronisko Murowaniec, na Hali Kondratowej, na hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej i schronisko na Polanie Chochołowskiej. Każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat, każde przywodzi turystom na myśl wiele fantastycznych wspomnień. Które z nich najlepiej pozwala doświadczyć atmosfery gór? Chcemy poznać Wasze typy, dlatego zapraszamy do udziału w sondzie.

Schroniska w Tatrach: które najlepsze?   Schronisko na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej Opioła Jerzy / CC-SA 3.0

6. Schronisko PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Przed wojną polscy turyści korzystali z malowniczo położonego schroniska na Hali Pysznej. Budynek został jednak spalony przez Niemców i nigdy go nie odbudowano. W jego zastępstwie powstało w latach 1947-1948 obecne schronisko na Hali Ornak.

Budynek wykonany jest z charakterystycznych drewnianych bali, w stylu zakopiańskim. Ma 55 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4-, 8- i 14-osobowych. Z okien, w kierunku południowym rozciągają się widoki na Błyszcz i najwyższy szczyt Tatr Zachodnich - Bystrą. 

Schronisko jest bazą wypadową dla turystów wyruszających na Czerwone Wierchy, Starorobociański lub Bystrą przez Ornak, do Doliny Chochołowskiej przez Iwaniacką Przełęcz oraz nad Smreczyński Staw.

TUTAJ wybierz swoje ulubione schronisko tatrzańskie.

POLUB "SZEROKIE HORYZONTY" NA FEJSIE I ODKRYWAJ Z NAMI ŚWIAT!

« 4 5 6 7 8 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera