Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Schroniska w Tatrach: które najlepsze?

W polskich Tatrach znajduje się 7 czynnych schronisk turystycznych (nie licząc hotelu górskiego na Kalatówkach). To schroniska: nad Morskim Okiem, w Dolinie Roztoki, w Dolinie Pięciu Stawów, schronisko Murowaniec, na Hali Kondratowej, na hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej i schronisko na Polanie Chochołowskiej. Każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat, każde przywodzi turystom na myśl wiele fantastycznych wspomnień. Które z nich najlepiej pozwala doświadczyć atmosfery gór? Chcemy poznać Wasze typy, dlatego zapraszamy do udziału w sondzie.

Schroniska w Tatrach: które najlepsze?   Schronisko Murowaniec Ciacho5 / CC-SA 3.0

4. Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. W 1890 r. Towarzystwo Tatrzańskie wykupiło ziemię na Hali Gąsienicowej wraz z dwoma pasterskimi szałasami. Rok później rozpoczęła się przebudowa jednej z szop. Druga szopa została przerobiona na kuchnię. W 1894 r. otwarto pierwszy obiekt pełniący funkcje schroniska. Miejsce to odwiedzali znamienici goście, tacy jak Maria Curie-Skłodowska, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Stefan Żeromski czy Helena Modrzejewska.

Obecny budynek schroniska powstał z wielkim rozmachem w latach 1921-1925. Położony na wysokości 1500 m. budynek został zbudowany przez żołnierzy Wojska Polskiego i uroczyście otwarty  przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w 1925 r.

Murowaniec został jeszcze rozbudowany na początku lat 50-tych o skrzydło zachodnie. Gdy w 1963 r. część gmachu strawił pożar, budynek szybko odbudowano, a przy okazji nieznacznie zmodernizowano jego wnętrze. Ciekawostką jest fakt, że na ozdobnych balustradach można zauważyć popularny przed wojną na Podhalu znak swastyki, który według wierzeń ludowych miał odpędzać zło od mieszkańców i przynosić im szczęście.

Schronisko jest jednym z największych w Tatrach. Posiada 120 miejsc noclegowych. Jednak od kilku lat w Murowańcu nie sprzedaje się turystom awaryjnych noclegów na podłodze, co kierownictwo obiektu tłumaczy względami bezpieczeństwa. Turyści zatrzymujący się w Murowańcu znajdą tam wszystko, czego potrzeba: smaczne jedzenie, pełny węzeł sanitarny, duża jadalnię.

Z Murowańca można wyruszyć zarówno w Tatry Zachodnie jak i Wysokie. Szlaki prowadzą m. in. w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnicy (zarówno przez przeł. Świnicką jak i Zawrat), Kościelca, całego rejonu Orlej Perci (Od Zawratu, przez Kozi Wierch i Granaty po przeł. Krzyżne), a także przez Rówień Waksmundzką w stronę Gęsiej Szyi i Rusinowej Polany. Przez przełęcze w grani Orlej Perci można też dostać się w rejon Doliny Pięciu Stawów.

TUTAJ wybierz swoje ulubione schronisko tatrzańskie.

POLUB "SZEROKIE HORYZONTY" NA FEJSIE I ODKRYWAJ Z NAMI ŚWIAT!

« 3 4 5 6 7 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera