Nowy numer 08/2020 Archiwum

Czy dziś obowiązuje post piątkowy?

Dziś obowiązuje post piątkowy, czyli - mówiąc precyzyjniej - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wątpliwości rodzą się dlatego, że trwa oktawa uroczystości Bożego Narodzenia. Nie znosi ona jednak piątkowego obowiązku powstrzymania się od spożywania mięsa. Owszem, obowiązek ten jest zniesiony, gdy uroczystość wypadnie w piątek albo gdy mamy do czynienia z piątkiem w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkiej Nocy).

Zasadniczo piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje od ukończenia 14. roku życia.

W związku z niedawną zmianą brzmienia 4. przykazania kościelnego, w piątki poza Wielkim Postem nie obowiązuje już nakaz powstrzymywania się od zabaw.

« 1 »

Polecamy

 • erty
  28.12.2013 19:44
  Faryzeim - wyższość prawa nad jego duchem.

  Jeśli II dzień świat - św. Szczepana - wypadnie w piątek, to również post obowiązuje. Na szczęście nie ma problemu z Poniedziałkiem w Oktawie Wielkanocnej, uf!

  Ludzie radują się z narodzenia Pana a mają się umartwiać. Kpina z wiary. Na Zachodzie poszli biskupi po rozum do głowy i w ogóle zrezygnowali ze wstrzemięźliwości od pokarmów, w czasach gdy ryba jest 5x droższa od mięsa, hehe
  doceń 1
 • OKI.
  28.12.2013 20:29
  Wszystko jest teraz pomieszane. Przecież mięso jest teraz tańsze od ryb. Co to za post, jak muszę wydać w budżecie domowym na piątkowe jedzenie więcej niż w normalny dzień? Z czego mam odłożyć na jałmużnę???
 • aa
  01.01.2014 14:50
  bardzo dziękuję za ten tekst!
  doceń 1
 • Beata
  11.11.2018 11:22
  Skoro według niektórych wstrzemieźliwosc od mięsa w piątek to bezsensowny banał to dlaczego sprawia tyle trudności? Co za problem jeden dzień w tygodniu zjeść na obiad rybę zamiast mięsa? Jak ktoś je rybę we wtorek to nie ma w tym problemu a w piątek nagle okazuje się że to takie trudne. Nawet powiem więcej. Ostatnio takie modne są restrykcyjne diety.. To ludzie potrafią miesiącami lub latami zmuszać się do wcinania papki "dla diety" a jeden dzień bez mięsa to taki wielki problem?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama