Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Polski Himalaim Zimowy" będzie kontynuowany

Po tragedii na Broad Peak ministerstwo sportu zawiesiło finansowanie Polskiego Himalaizmu Zimowego. Himalaiści chcą zdobyć dwa ostatnie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki - K2 i Nanga Parbat.

67-letni Janusz Majer poinformował w Krakowie, że będzie szefem projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015". Jego inicjator Artur Hajzer zginął 7 lipca podczas wyprawy na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum, odpadając od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego. Majer, przyjaciel Hajzera i partner w biznesie, w górach wysokich Hindukuszu, w Himalajach i Karakorum jest aktywny od 1976 roku. Był kierownikiem kilkunastu wypraw. W 1984 roku zdobył Broad Peak.

"Nie chciałbym, by był to tylko program im. Artura Hajzera, skupiający się wokół organizacji zimowych wypraw na ośmiotysięczniki. Zależy mi na tym, żebyśmy finansowali też małe wyprawy, które będą działać w stylu alpejskim na trudnych technicznie drogach. Na początku na siedmiotysięcznikach. Druga sprawa to wspieranie wypraw kobiecych na ośmiotysięczniki" - powiedział Majer podczas debaty na temat przyszłości polskiego himalaizmu zimowego na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Polski Związek Alpinizmu będzie rozmawiał teraz o przywróceniu finansowania z ministerstwem sportu oraz ze sponsorami.

Pionierem Polskiego Himalaizmu zimowego był w latach osiemdziesiątych Andrzej Zawada. Trzy lata temu reaktywował program Artur Hajzer. Projekt był współfinansowany m. in. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

9 marca 2012 roku pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum dokonali 28-letni Adam Bielecki z Tychów i 43-letni Janusz Gołąb z Gliwic. Blisko rok później (5 marca) na szczycie niezdobytego zimą Broad Peak (8051 m), także w Karakorum, stanęli nestor polskiego himalaizmu 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane), 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa), 33-letni Artur Małek (KW Katowice) oraz Bielecki (KW Kraków). Podczas zejścia zginęli Berbeka i Kowalski.

Na dziesięć spośród 14 ośmiotysięczników zimą jako pierwsi wspięli się Polacy, m.in. 17 lutego 1980 roku na wierzchołku najwyższej góry świata stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Niezdobyte pozostały jeszcze dwie góry - Nanga Parbat (8126 m) i osławiona K2 (8611 m).

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama