Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kaczyński do Ukraińców: Sława Ukrainie!

Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w niedzielę na demonstracji w Kijowie, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy. "Jesteście potrzebni Unii Europejskiej" - podkreślił zwracając się do uczestników wielotysięcznej manifestacji.

Kaczyński przemawiając na demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z UE, która odbywa się na głównym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości, wyraził nadzieję, że Ukraina będzie w przyszłości członkinią UE.

"Drodzy bracia Ukraińcy, przyjechałem tutaj żeby poprzeć to, co jest waszym dążeniem, waszym marzeniem, żeby poprzeć tworzenie waszego związku z Unią Europejską, z Europą, wasz marsz na Zachód" - powiedział Kaczyński.

Mówił, że kiedy patrzy na wielkie tłumy, na tę ogromną demonstrację, to jest pewien, że zgormadzeni na niej zwyciężą. "(Jestem pewien), że Ukraina będzie w Unii Europejskiej, że weszliście już na tę drogę, weszliście, bo jesteście zjednoczeni, bo jesteście silni" - mówił Kaczyński

Nawoływał, by Ukraińcy pamiętali, że są potrzebni Europie. "To nie jest tylko tak, że wy potrzebujecie Europy, że wy potrzebujecie Unii, Europa potrzebuje Ukrainy, potrzebuje Ukrainy, pamiętajcie o tym, miejcie tę pewność" - mówił Kaczyński.

Podkreślił, że "Europa będzie silniejsza, będzie więcej znaczyć, jeżeli Ukraina będzie członkiem Unii". "Ale to, by być razem, a dziś razem, to znaczy być w Unii, oznacza także, że razem będą także nasze dwa wielkie narody: polski i ukraiński. To jest bardzo, bardzo ważne dla naszej przyszłości, dla przyszłości Polski, dla przyszłości Ukrainy" - mówił szef PiS.

Dodał, że właśnie w tym kierunku w swej polityce szedł jego brat prezydent Lech Kaczyński, który zginął w Smoleńsku. "Idziemy tą samą drogą i tą samą drogą będziemy iść dalej" - oświadczył Kaczyński.

Podkreślił, że wie, iż są "na Ukrainie siły, które mają inne poglądy" i - jak mówił - warto im przypomnieć wiersz wielkiego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki.

"On pisał w jednym ze swoich utworów, że ci, którzy szkodzą Ukrainie, którzy nie chcą wolnej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni. Niech ci, którzy dzisiaj chcą ciągnąć Ukrainę w tę drugą stroną pamiętają o tym wielkim przesłaniu wielkiego Ukraińca" - powiedział Kaczyński.

Przywołując słowa wypowiedziane wcześniej na demonstracji przez duchownego, o potrzebie budowy moralnych podstaw polityki, moralnych podstaw życia publicznego, podkreślił, że to bardzo ważne dla tej drogi, na którą weszli Ukraińcy.

"Idźcie tą drogą, a z całą pewnością zwyciężycie. Przed chwilą słyszeliście słowa o tym, by się nie bać. Otóż zacytuję wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II: nie lękajcie się. Nie lękajcie, niech żyje wolna Ukraina, niech żyje wolna Polska" - mówił.

"Sława Ukrainie" - zakończył swe przemówienie Kaczyński. "Dziękujemy" - skandował tłum zebranych na Majdanie, którzy też kilkakrotnie przerywali oklaskami wystąpienie prezesa PiS.

 

« 1 »

Zobacz także

 • karol
  02.12.2013 08:12
  I tu pojawia się pytanie, czym różni się Tusk oddający Polskie zasoby energetyczne, możliwości rozwoju i serwujący edukacyjną i kulturalna nędzę Polsce, oddając wszystko to pod hegemonie niemiec, przepraszam brukseli, od Kaczyńskiego z tej wypowiedzi? Niczym. I tu jest dramat Polski. Czyżby jedynym programem PIS było robienie zadymy?
 • najechac
  02.12.2013 08:16
  bylem zwolennikiem aż do czasu wtrącania się PIS do wewnętrznych spraw Unii. Ciekawe jak polskie władze zachowałyby się gdyby wybuchły rozruchy w Warszawie i pani Steinbach przyjechałaby do Polski podgrzewać atmosferę podziału kraju na A i B?
  doceń 0
 • karol
  02.12.2013 09:46
  Pytanie, o co chodzi Jarosławowi Kaczyńskiemu, czy próbuje być zręcznym politykiem i wykorzystać zawieruchy by promowac swoją osobę, nie ważny temat ważne żeby być na czele pochodu? Czy może myśli że skoro w Rosji zginął jego brat to trzeba Rosjanom grac na nosie? Czy może kalkuluje że przyciągająć Ukrainę do UE zmieni układ sił wewnątrz UE i zwiększy swoje możliwości? Czwartej możliwości nie wymienię, bo zbyt pesymistyczna.
  doceń 0
 • rku
  31.01.2014 15:58
  Niepotrzebnie się szczypał, trzeba było od razu pozdrowić tłum starym, dobrym "sieg heil".
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama