Nowy numer 42/2019 Archiwum

Franciszek: Co jest najważniejsze w świątyni?

Świątynia to obszar sacrum, na którym chodzi nie tyle o obrzędowość, co o oddawanie czci Bogu. Mówił o tym Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.

Franciszek nawiązał w homilii do dzisiejszych czytań liturgicznych, w których jest mowa o oczyszczeniu świątyni jerozolimskiej. Zwrócił uwagę na dwa wymiary pojęcia świątyni. Pierwszy oznacza budynek, w którym lud chroni swą duszę, stając przed Bogiem. Drugi wymiar to osoba, która słucha w swym sercu głosu Boga.

„Świątynia do miejsce, do którego wspólnota przychodzi modlić się, chwalić Pana, dziękować Mu, a przede wszystkim oddawać Mu cześć – mówił Papież. – W świątyni oddaje się cześć Bogu i to właśnie jest najważniejsze. Dotyczy to również ceremonii liturgicznych. Co jest w nich najważniejsze? Śpiewy, piękne obrzędy, wszystko...? Najważniejsza jest adoracja. Cała zebrana wspólnota spogląda na ołtarz, gdzie sprawowana jest ofiara, i adoruje. Jednak uważam, i mówię to z pokorą, że my chrześcijanie być może trochę zatraciliśmy ten sensu adoracji. Myślimy: pójdźmy do świątyni, spotkajmy się jak bracia! Owszem, to dobre i piękne, ale przecież centrum jest tam, gdzie jest Bóg. I mamy oddawać cześć Bogu”.

W tym miejscu Franciszek zadał nasuwające się pytanie: czy nasze świątynie i sprawowane w nich nabożeństwa sprzyjają adoracji? Przypomniał przy tym, że Jezus wypędził ze świątyni kupców, którzy czynili z miejsca modlitwy targowisko. To wydarzenie przywołuje drugi wymiar pojęcia świątyni, o którym mówi Paweł Apostoł, że to my jesteśmy świątynią Ducha Świętego. Oddawanie czci Bogu to w tym wypadku poszukiwanie w sobie Boga, by Go wysłuchać i iść za Nim, oczyściwszy przez pokutę serce z grzechu. Wówczas możemy chwalić Boga w obu wymiarach: zewnętrznym i wewnętrznym.

„Gdy mówi się o radości świątyni, chodzi właśnie o to: cała wspólnota zebrana na adoracji, na modlitwie, w dziękczynieniu, w oddawaniu czci. I ja na modlitwie z Panem, który jest we mnie, bo ja sam jestem świątynią. Ja w zasłuchaniu, w gotowości. Niech Pan da nam to prawdziwe zrozumienie świątyni, by móc iść dalej w życiu będącym adoracją i słuchaniem Słowa Bożego” – zakończył Franciszek.

« 1 »

Zobacz także

 • nirs
  22.11.2013 17:04
  Ani słowa o trzeciej, najistotniejszej roli świątyni, jako Domu Kultury lub Remizy, dla lokalnej społeczności.
  ;(
 • vanitas
  22.11.2013 21:59
  Z ostatnich wiadomości:
  Papież Franciszek potępił antysemicki eksces do jakiego doszło w Buenos Aires podczas nabożeństwa (z okazji 75. rocznicy tzw. "kryształowej nocy" z 1938 roku w Niemczech.

  Przypominam, że antysemicki eksces polegał na głośnym odmawianiu różańca (o zgrozo) po łacinie, a "nabożeństwo" było tak naprawdę z modlitwą (poza tym antysemickim różańcem) nie miało nic wspólnego.

  Czyżby papież delikatnie sugerował, że należało użyć bicza i rozpędzić to towarzystwo?
  doceń 0
 • Ajja
  23.11.2013 11:33
  Ładnie to papież ujął.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL