Nowy numer 14/2020 Archiwum

Polscy muzułmanie modlą się za Polskę

Polscy wyznawcy islamu modlili się w piątek w intencji ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Modlitwy za ojczyznę związane są z obchodami Święta Niepodległości. W Białymstoku tradycją tych obchodów są nabożeństwa przedstawicieli różnych wyznań.

Modlitwom społeczności muzułmańskiej w Białymstoku przewodniczył mufti Tomasz Miśkiewicz. To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.

Modlitwy osób różnych wyznań są stałym elementem oficjalnych obchodów świąt państwowych w stolicy województwa podlaskiego. Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa.

Są tu bowiem m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także polskich Tatarów wyznających islam.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim abp Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.

Uroczysta liturgia w prawosławnej katedrze św. Mikołaja odbędzie się w poniedziałek rano. Przed południem zaś: katolicka msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bezpośrednio po której, przy pomniku marszałka Piłsudskiego, odbędą się centralne podlaskie obchody Święta Niepodległości.

W niedzielę w intencji ojczyzny modlić się też będą w Białymstoku wierni kościoła ewangelicko-augsburskiego.

 

« 1 »

Polecamy

 • czytelnik
  08.11.2013 20:17
  Bardzo dobrze,że modlimy się za Ojczyznę. Jest ona naszym wspólnym domem. Cieszy ta wiadomość bardzo, zwłaszcza,że są to modlitwy dobrowolne,nawiązujące do praktyki sprzed wojny.Tatarska mniejszość na ziemiach wschodnich warta jest poznania, ma ciekawe dzieje.
  doceń 3
 • Juray
  08.11.2013 21:01
  Dziękujemy i pomódlmy się wspólnie bo to nasza Ojczyzna.
  doceń 1
 • Adam2
  08.11.2013 22:18
  Czy my sami modlimy się za naszą Ojczyznę?
  Jeżeli zapominamy, to warto wspomnieć o Niej i o tych którym Ją zawdzięczamy.
  Są tego warci.
  doceń 1
 • N7fan
  08.11.2013 23:13
  Wszystko to dobrze, ale do kogo oni się modlą?
  Czy ta modlitwa np. do Allaha ma na nas jakiś wpływ? Mimo wszystko lepiej, żeby nie miała, choć w tym przypadku jest pokojowa a nie np. o dżihad, co zdarza się pewno częściej... Może ktoś mi coś przybliży, jak to z tym jest?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane