Nowy numer 42/2020 Archiwum

Szef Gestapo na cmentarzu żydowskim

Odpowiedzialny za Holokaust i zbrodnie na Polakach szef Gestapo Heinrich Mueller został w 1945 roku pochowany w grobie zbiorowym na cmentarzu żydowskim w centrum Berlina - podał w czwartek niemiecki tabloid "Bild". Gmina żydowska jest oburzona.

"Heinrich Mueller nie przeżył wojny. Jego zwłoki zostały pochowane w 1945 roku w grobie zbiorowym na cmentarzu żydowski w śródmieściu Berlina" - powiedział historyk Johannes Tuchel dziennikarzowi "Bilda".

Zachodnie służby wywiadowcze były przez długi czas przekonane, że Muellerowi udał się uciec z oblężonego Berlina. W lecie 1949 roku pojawiły się doniesienia, że ukrywa się w Karlowych Warach w Czechosłowacji. Jeden z agentów izraelskiego Mosadu twierdził, że rozpoznał Muellera w latach 50. w Brazylii. Długo utrzymywały się pogłoski, że pracuje dla zachodnich lub radzieckich służb specjalnych.

Zdaniem Tuchela dokumenty z niemieckich archiwów świadczą o tym, że zachodnie wywiady myliły się. "Ciało Muellera służby zajmujące się pochówkiem osób zmarłych pod koniec wojny znalazły w sierpniu 1945 roku w prowizorycznym grobie w pobliżu ministerstwa lotnictwa Rzeszy (obecnie ministerstwo finansów - PAP) - powiedział historyk, który kieruje muzeum niemieckiego ruchu oporu w Berlinie. Przy zwłokach, w wewnętrznej kieszeni generalskiego munduru znaleziono między innymi legitymację służbową Muellera ze zdjęciem.

Przewodniczący Rady Centralnej Żydów w Niemczech Dieter Graumann powiedział, że fakt, iż jeden z najgorszych nazistowskich sadystów pochowany jest na cmentarzu żydowskim jest "niesmaczną okropnością" i narusza pamięć o ofiarach. Na cmentarzu przy ulicy Grosse Hamburger Strasse znajduje się między innymi grób żydowskiego pisarza i filozofa Mosesa Mendelssohna (1729-1786).

Mueller kierował hitlerowską tajną policją państwową Gestapo od września 1939 roku do końca wojny. Odpowiedzialny był za represje i zbrodnie zarówno na terenie Niemiec, jak i na terenach okupowanych przez III Rzeszę, w tym za zwalczanie ruchu oporu. Podwładnym Muellera był Adolf Eichmann, twórca planu zagłady Żydów. Mueller osobiście przesłuchiwał komendanta głównego AK generała Stefana Roweckiego "Grota", aresztowanego w 1943 roku w Warszawie i zamordowanego rok później w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama