Nowy numer 24/2021 Archiwum

Polacy wesprą seminarium w Peru i na Madagaskarze

W ramach akcji AdoMis – Adoptuj Misyjnego Seminarzystę Kościół w Polsce będzie wspierał dwa seminaria na świecie: jedno na Madagaskarze, a drugie w mieście Iquitos w Peru, które prowadzą księża z diecezji płockiej. Podczas zakończonego właśnie Tygodnia Misyjnego katolicy uczestniczyli w Mszach św. w intencjach misyjnych, nabożeństwach i modlitwach różańcowych i katechezach. Przeprowadzono również zbiórkę środków dla misjonarzy.

Rektorem uczelni w Peru jest ks. Zbigniew Rembała, wicerektorem ks. Radosław Zawadzki, ojcem duchownym ks. Paweł Sprusiński, spowiednikiem ks. Marek Bruliński. W październiku do tego grona dołączył ks. Paweł Stanios. Wspólnie ze starszymi kolegami będzie na miejscu zajmował się pracą duszpasterską wśród mieszkańców Ameryki Południowej.

Przebywający niedawno w Polsce na urlopie ks. Radosław Zawadzki informował, że w seminarium w Iquitos kształci się około 20 seminarzystów. Problemem jest brak wykładowców oraz brak formacji religijnej młodych ludzi, przed wstąpieniem do seminarium. Mimo tych trudności płoccy księża mają nadzieję, że w przyszłości miejscowi kapłani zastąpią misjonarzy z Europy, których do Ameryki Południowej przybywa coraz mniej.

Ks. Mierzejewski stwierdza, że diecezja płocka chętnie wspiera inicjatywy misyjne. „Wciąż musimy budować świadomość misyjną. Musimy uświadamiać wiernym, że są zobowiązani do modlitwy i troski materialnej o Kościoły, które dopiero się rodzą” - dodaje były misjonarz, który przez 9 lat pracował w Peru.

Obecnie na świecie pracuje 12 księży misjonarzy z diecezji płockiej: w Peru, Brazylii, Wenezueli, Urugwaju, Zambii, Rosji i na Ukrainie. Dwóch przygotowuje się obecnie do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, w niedalekiej przyszłości wyjadą do Urugwaju i na Islandię.

Płoccy diecezjanie uczestniczyli w Tygodniu Misyjnym poprzez modlitwę za dzieło misyjne na świecie oraz włączyli się w zbiórkę środków na cele misyjne w Niedzielę Misyjną. W parafiach sprawowano w intencjach misyjnych Msze św., nabożeństwa, modlitwy różańcowe. Były także spotkania z osobami, które działają na rzecz misji. W szkołach katecheci prowadzili katechezy o charakterze misyjnym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama