Nowy numer 41/2019 Archiwum

Drogie rodziny, żyjcie z wiarą i prostotą!

Drogie rodziny, zawsze żyjcie z wiarą i prostotą, jak Święta Rodzina z Nazaretu - zaapelował Franciszek w kazaniu podczas dzisiejszej Mszy św. w Watykanie z okazji obchodzonego w ramach Roku Wiary Dnia Rodziny. W kazaniu papież odniósł się do kluczowych funkcji rodziny chrześcijańskiej: modlitwy, strzeżenia wiary oraz przeżywania życia z radością.

Ojciec Święty podkreślił, że wszyscy potrzebujemy Boga, naszej siły, przebaczenia, miłosierdzia i zachęcał do wzajemnej modlitwy za siebie, małżonków, rodziców, dzieci i dziadków, jeden za drugiego.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii Ojciec Święty wskazał na konieczność modlitwy, nie fałszywej - faryzeusza, lecz autentycznej - celnika. "Modlitwa celnika jest modlitwą ubogiego, modlitwą miłą Bogu, który jak mówi pierwsze czytanie, „przenika obłoki”, podczas gdy modlitwa faryzeusza jest obciążona balastem próżności" - wyjaśniał papież i pytał: "Czy modlicie się niekiedy jako rodzina?" "Modlitwa jest sprawą osobistą, a poza tym nigdy nie ma stosownej, spokojnej chwili... Tak, to prawda, ale jest również kwestia pokory, uznania, że potrzebujemy Boga, tak jak celnik! Potrzebna jest prostota! Można wspólnie wokół stołu odmówić „Ojcze Nasz”. Bardzo piękna jest wspólna modlitwa różańcowa. Daje wiele siły! Trzeba się też modlić nawzajem za siebie!" - wezwał papież.

Nawiązując do drugiego czytania dzisiejszej Liturgii Słowa Franciszek wskazał na kolejną funkcję rodziny chrześcijańskiej jaką jest strzeżenie wiary. "Apostoł Paweł, u schyłku swego życia dokonuje zasadniczego bilansu: „wiarę ustrzegłem”. Jak ją ustrzegł? Nie w kasie pancernej! Nie ukrył jej pod ziemią, jak leniwy sługa" - wyjaśniał papież i dodał: "Ustrzegł wiarę, ponieważ nie ograniczył się do jej obrony, ale głosił ją, promieniował nią, zaniósł ją daleko. Zdecydowanie sprzeciwił się tym, którzy chcieli zakonserwować, „zmumifikować” orędzie Chrystusa w granicach Palestyny. Z tego względu podjął mężne decyzje, poszedł na terytoria wrogie, dawał się prowokować ludziom dalekim, różnym kulturom, mówił szczerze, bez strachu. Paweł ustrzegł wiarę, bo tak, jak ją otrzymał, tak też ją dawał, idąc na peryferie, nie okopując się w pozycjach obronnych".

"W jaki sposób strzeżemy naszej wiary? Czy zachowujemy ją dla nas, w naszej rodzinie, jako dobro prywatne, czy też umiemy się nią dzielić poprzez świadectwo, gościnność, otwartość na innych?" - pytał Franciszek i zachęcał, aby mimo codziennego zabiegania rodziny chrześcijańskie były rodzinami misyjnymi, "w życiu dnia powszedniego, czyniąc sprawy codzienne, wkładając we wszystko sól i zaczyn wiary!".

Za trzecią funkcję rodziny chrześcijańskiej papież uznał przeżywanie życia z radością. Podkreślił, że prawdziwa radość, jaką przeżywamy w rodzinie, nie jest czymś powierzchownym, nie bierze się z posiadanych rzeczy, ze sprzyjających okoliczności. "Prawdziwa radość pochodzi z głębokiej harmonii między ludźmi, którą wszyscy odczuwają w sercu, i która sprawia, że odczuwamy piękno bycia razem, wspierania się wzajemnie na drodze życia. Ale u podstaw tego uczucia głębokiej radości jest obecność Boga w rodzinie, jest Jego miłość gościnna, miłosierna, szanująca każdego. Tylko Bóg umie z różnic tworzyć harmonię. Jeśli brakuje miłości Boga, to także rodzina traci harmonię, dominuje indywidualizm i gaśnie radość. Natomiast rodzina, która żyje radością wiary przekazuje ją spontanicznie, jest solą ziemi i światłem świata, jest zaczynem dla społeczeństwa" - wyjaśniał Franciszek.

Tekst papieskiej homilii na następnej stronie.

« 1 2 »

Zobacz także

 • gut
  27.10.2013 13:38

  Wczoraj dzięki uprzejmości Tv. Trwam oglądałem transmisję spotkania papieża z rodzinami z Pl. Św. Piotra. To było naprawdę wspaniałe, pełne uroku, przepiękne wydarzenie, fajna muzyka, teksty itp. Fajnie, że ten papieża ma takie fajne pomysły, niedawno przecież było spotkanie modlitewne na Pl. św. Piotra z papieżem z ludźmi z całego świata. Nie mam nic przeciwko aby papież co jakiś czas organizował tego typu spotkania. Niezbadane są inspiracje Ducha Świętego. :-)))

  doceń 2
 • katolik
  27.10.2013 21:04
  Posoborowy "Kościół" niszczy wiarę więc takie słowa to kpiny z Pana Boga!
  1. Idziesz przez wieki, krwią znaczysz drogę * startą od cierpień i bólu. * Krzyż niesiesz ciężki, koisz ból i trwogę, * o Jezu Chryste, nasz Królu. * Ref. Króluj nad nami, władaj sercami, * niech wszędzie płonie znicz wiary, * niech zew miłości, wiary, ufności, * świat wiedzie pod Twe sztandary.
  2. Książę pokoju, Władco nieba, ziemi, * obdarz pokojem świat cały. * Po ziemskim boju z Tobą zjednoczeni * niech nucim hymn Twojej chwały: * Ref.
  3. Cichy Baranku, Boże miłości, * rozpal przed nami swe zorze, * naucz nas męstwa i świętej cichości, * prowadź nas w niebo, nasz Boże. * Ref.
  Dzisiaj jest Święto Chrystusa Króla!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL