Nowy numer 13/2020 Archiwum

Bytom bez Halloween

List otwarty przewodniczącej Rady Miejskiej okazał się skuteczny.

Danuta Skalska, przewodnicząca Rady Miejskiej Bytomia, wystosowała list otwarty, w którym przekonuje do rezygnacji z Halloween i apeluje o rozważne wychowywanie dzieci. "W dobie okrojonych programów nauczania i totalnego braku czasu na ich realizację dziwi hołubienie i kontynuowanie już któryś rok z rzędu - obcych nam kulturowo tradycji przy jednoczesnym spychaniu na margines pamięci o własnych. Irytuje - poświęcanie czasu na organizowanie wygłupów w okresie, kiedy nie tylko w Polsce, ale prawie w całej Europie, czynione są ostatnie przygotowania do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego; świąt od wieków obchodzonych w Polsce w skupieniu, refleksji, z pamięcią o tych, którzy odeszli" - czytamy w liście.

Skalska zwraca uwagę, że płynące z Zachodu zwyczaje mogą mieć zgubne skutki wychowawcze: "Zanim z niefrasobliwością przebierzemy w tym dniu nasze dziecko za jakąś zjawę czy makabrycznego bohatera horroru, zastanówmy się głęboko, w jakim „święcie” tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć i czy naprawdę nie mamy im nic lepszego do zaoferowania. My, rodzice i nauczyciele, którzy mamy kształtować ich osobowość i wrażliwość oraz uczyć właściwego postrzegania świata. Czy nie pora zacząć reagować?
Rozważmy czy nie warto bardziej zaangażować nasze dzieci i młodzież do wspólnych, rodzinnych przygotowań związanych z odwiedzaniem grobów naszych bliskich, a jeśli w określonych środowiskach utrwaliła się tradycja organizowania przed dniem Wszystkich Świętych środowiskowych spotkań – to dlaczego nie poświecić ich np. na organizację czegoś bardziej bliskiego polskiej tradycji i kulturze niż przebieranie się za wampiry i zjawy?
" - pyta przewodnicząca Rady Miejskiej.

- Nie ukrywam, że jako młodemu księdzu pomogło mi to przeprowadzić w szkole akcje zgodną z chrześcijańskim światopoglądem,  a mianowicie bal wszystkich świętych. Cieszę się że w Bytomiu mamy jeszcze takich polityków, którzy nie boją się narażać innym, by bronić normalności i wartości chrześcijańskich. List pani przewodniczącej jest na tyle skuteczny, że dyrektorzy szkół dla świętego spokoju rezygnują z Halloween w naszym mieście - podkreśla ks. Marcin Paś, wikary w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • gość
  28.10.2013 21:39
  gratuluje dla tych którzy zgadzają się wpływom kościoła na rozwój państwa, nasza Polska daleko zajedzie :)
  doceń 4
 • Symfonia
  28.10.2013 21:58
  Wreszcie coś mądrego ! Wielki ukłon w stronę mądrych ludzi. Tyle fajnych świąt do obchodzenia z dziećmi, więc wreszcie ktoś powiedział nie tym pogańskim idiotyzmom ! W domach niech każdy rodzic robi co chce,ale placówka państwowa ma uczyć i tego się trzymajmy. Mamy swoje tradycje i tego się trzymajmy !
  doceń 2
 • mama
  29.10.2013 12:23
  Robicie problem z Halloween!! A dlaczego nikt nie bojkotuje Wigilii Bożego Narodzenia! Tak samo pogańskie święto, a każemy dzieciom wierzyć w św. Mikołaja! Ogarnijcie się ludzie! Albo ślepo wierzycie w kościół, albo macie wybór. Po aferach z pedofilami, wolę być ateistką!
  doceń 1
 • Dziad
  29.10.2013 22:45
  Dlatego wybierzmy tę alternatywę. Stwórzmy własny zwyczaj :) https://www.facebook.com/pages/Jestem-za-Dziadami-w-dniu-Halloween/541945732565779?ref=hl
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama