Nowy numer 44/2020 Archiwum

Odszkodowanie za zakaz

Polka, której szefowa zabroniła mówić po polsku do polskich dzieci, wniosła sprawę do sądu. Brytyjski sąd pracy przyznał jej rację i nakazał wypłatę odszkodowania.

Barbara Jurga, która w Wielkiej Brytanii mieszka do 1991 roku, pracowała w przedszkolu Lavendale Montessori w Woodside Park w płn. Londynie. W jej grupie znajdowały się polskie dzieci, dla których angielski był drugim językiem i których rodzice prosili ją, by w razie potrzeby rozmawiała z nimi po polsku. Lisa Howes, dyrektorka szkoły, uznała, że to „jeden z tych dziwacznych  języków”. Zabroniła kobiecie rozmawiać po polsku nie tylko z dziećmi, ale też z rodzicami. Nawet na przerwach.  

Mimo, że przedszkolanka zwracała się do właścicieli szkoły o pomóc, ci zignorowali jej prośby, a nawet próbowali ją zastraszyć. Przedszkolanka zwolniła się z pracy i wniosła skargę do sądu pracy, który uznał, że dopuszczono się wobec niej dyskryminacji. Właściciele przedszkola zostali zobowiązani do wypłacenia jej odszkodowania w wysokości 7 tysięcy funtów. Jurga pracuje obecnie w innym przedszkolu. 

« 1 »
DO POBRANIA: |

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama