Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jaruzelski i "te wszystkie wydarzenia"

Generał jednym tchem wymienia chwalebną część swojego życiorysu, o tej zbrodniczej jednak mówi niewiele. I marzy o odpoczynku od sądu, ale i tym wiecznym.

- Pocieszam się, że to już niedługo. Mając 90 lat wiadomo, że horyzont jest już bardzo nieodległy. Średnia wieku mężczyzny w Polsce to sześćdziesiąt kilka lat, ja już ją przekroczyłem znacznie. Mam taką hipotekę, że kilka życiorysów można z niej zbudować. Syberia, praca w tajdze młodego chłopaka, potem front, zwiadowca na pierwszej linii, ranny; potem jeszcze te wszystkie wydarzenia... Uważam, że należy mi się nie tylko odpoczynek od sądu, ale w ogóle wieczny odpoczynek. Myślę o tym zupełnie spokojnie, bez żadnych emocji. Wszystko ma swój kres... - powiedział generał Wojciech Jaruzelski w rozmowie z „Super Expressem”.

Każdy broni swojego życiorysu tak, jak potrafi. Zastanawia mnie jedynie, że sowiecki namiestnik w Polsce przywołuje zesłanie na Syberię, pracę w tamtejszej tajdze, epizod żołnierski, a całą resztę biografii kwituje słowami: „potem jeszcze te wszystkie wydarzenia”. Wierna służba Moskwie w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, prowadzenie w nim czystek antysemickich, łamanie sumień poborowych i oficerów przy pomocy komunistycznej ideologii, posłanie go do Czechosłowacji w 1968 roku i przeciw robotnikom Wybrzeża dwa lata później, wreszcie stan wojenny - to wszystko są jakieś bliżej niesprecyzowane „wydarzenia”.

 Nawet stojąc u progu śmierci, Jaruzelski nie widzi potrzeby w miarę obiektywnego rozliczenia się ze swoją przeszłością. Wręcz przeciwnie, wyraźnie daje do zrozumienia, że należy mu się „odpoczynek od sądu”, czyli nie czuje się odpowiedzialny, ani winny za żadne dawne czyny.

 Od wielu lat konsekwentnie twierdzę, że gen. Wojciech Jaruzelski nie jest człowiekiem honoru, chociaż na takiego chętnie pozuje. Swoją wypowiedzią dla „Super Expressu” kolejny raz potwierdził on, że mam rację.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama