Nowy numer 24/2021 Archiwum

Szczyt Noblistów - bez Gorbaczowa

Były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow nie weźmie udziału w XIII Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który w poniedziałek rozpoczął trzydniowe obrady w Warszawie.

Organizatorzy szczytu poinformowali w poniedziałek PAP, że Michaił Gorbaczow w ostatniej chwili odwołał swój udział w spotkaniu i nie przyjedzie do Warszawy.

Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r., w poniedziałek miał wziąć udział w sesji "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa".

Szczyt, który po raz pierwszy odbywa się w Warszawie i potrwa trzy dni, przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

W pierwszej z poniedziałkowych sesji "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" uczestniczyć będą:Frederik Willem de Klerk (b. prezydent RPA, Nobel w 1993 r.), Szirin Ebadi (irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka, Nobel z 2003 r.) i Ira Helfand z organizacji Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej.

Kolejna sesja nosić będzie tytuł "System wartości społecznych w dobie kryzysu". Głos zabiorą: Lech Wałęsa, prof. Mohammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.), Mairead Corrigan Maguire (działaczka pokojowa w Irlandii Północnej, Nobel z 1976 r.) i Peter Launsky-Tieffenthal, zastępca Sekretarza Generalnego ONZ.

Gościem specjalnym szczytu będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli. Ostatniego dnia szczytu - w środę - aktorka, producentka i działaczka dobroczynna Sharon Stone otrzyma Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".

Warszawski szczyt potrwa do środy.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama