Nowy numer 24/2021 Archiwum

Trzęsienie ziemi z pierwszej ręki przejdź do galerii

Wolontariusze z Polski byli na filipińskiej wyspie Bohol. Uchodziła za najbezpieczniejsze miejsce na Filipinach. A jednak...

Trzęsienie ziemi z pierwszej ręki 15 października 2013 o godzinie 8:12 na wyspie Bohol na Filipinach miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7.2 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 2 km na północny wschód od miejscowości Carmen w sercu Boholu. Liczba zmarłych wzrosła do 155, ciągle jednak pod gruzami poszukiwane są 22 osoby. 276 osób zostało rannych.

Prawie 6 tysięcy rodzin, w sumie 30 tysięcy osób znalazło schronienie w 51 centrach ewakuacyjnych (34 na wyspie Bohol, oraz 17 w Cebu). Prawie doszczętnie zostało zniszczonych 12 zabytkowych kościołów (w tym jeden z najstarszych na Filipinach w miejscowości w Baclayon, oraz najsłynniejsze miejsce kultu religijnego - Bazylika Santo Ninio w Cebu, z figurką nadaną jeszcze przez Magellana).

Zawaliło się dużo mostów, drogi są nieprzejezdne, ekipy ratunkowe docierają do poszkodowanych łodziami i helikopterami. Do 16.10  wieczorem nie było dostępu do bieżącej wody i elektryczności.

Wg. Krajowego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Trzęsienie ziemi miało siłę 32 bomb atomowych rzuconych na Hiroszimę.

Na szczęście był to dzień wolny od pracy, dzieci i pracownicy zostali w domach.

Po głównym wstrząsie zanotowano jeszcze co najmniej 920 wstrząsów wtórnych. Dziś (czwartek) w godzinach porannych miało miejsce ponowne trzęsienie ziemi o skali 6.2.

Wyspa Bohol była znana jako najbezpieczniejsze miejsce na Filipinach, będąca w centrum regionu Visaya osłonięta przez inne wyspy od często nawiedzających kraj tajfunów. Szkód szczególnie w turystyce nie można jeszcze oszacować. Agencje turystyczne radzą powstrzymanie się z wyjazdami w ten region. Trzęsienia wtórne przewidywane są nawet przez najbliższe 2-4 tygodnie.

Marta i Andrzej Patyrowie

Źródło: Manila Bulletin, The Philippine Star, Tempo (17 oct.)

Fot: Marta Patyra, Jerico Limjoco Javier

O nas: Jesteśmy wolontariuszami na Filipinach na wyspie Bohol mieszkamy od 7 miesięcy. Prowadzimy bloga www.nafilipinach.com (https://www.facebook.com/naFilipinach). 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama