Nowy numer 13/2020 Archiwum

Dymisja minister faworyzującej Greenpeace

Fińska minister ds. rozwoju międzynarodowego Heidi Hautala z partii Zielonych podała się w piątek do dymisji. Przyznała, że jej resort przekonał firmę Arctia Shipping do wycofania oskarżenia działaczy Greenpeace'u, którzy wdarli się na pokład lodołamaczy spółki.

Dymisja została przyjęta.

Działacze Greenpeace'u w marcu i maju 2012 roku wdarli się w Helsinkach na pokład lodołamaczy spółki wynajętych przez koncern petrochemiczny Shell, chcąc przeprowadzić tam protest przeciwko działaniom Shella na Alasce.

Hautala przyznała w środę, że jej asystent i wysoki przedstawiciel kierowanego przez nią ministerstwa przekonali Arctia Shipping do wycofania wniosku przeciwko aktywistom Greenpeace.

"Myślę, że sprawa ta została potraktowana w sposób korzystny dla firmy (...), ale uważam, że osłabiła moją zdolność do działania na stanowisku ministra, i dlatego zrezygnowałam" - powiedziała.

Nie wyraziła żalu w związku z interwencją w Arctia Shipping, lecz jedynie z powodu tego, że nie była dostatecznie poinformowana o rozwoju wydarzeń. Zdementowała, by osobiście faworyzowała Greenpeace; podkreśliła, że działa on podobnie do innych organizacji pozarządowych.

Hautala, która stanęła na czele ministerstwa w 2011 roku, według agencji AP jest znana z bliskich powiazań z Greenpeace'em i innymi organizacjami pozarządowymi broniącymi środowiska. Wcześniej była deputowaną fińskiego parlamentu i Parlamentu Europejskiego.

Nazwisko jej następcy ma być przedstawione w środę.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama