Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Proroctwo – wiadomość z nieba

Czym jest dar proroctwa? Jak to działa? I po co dziś Kościołowi taki charyzmat?

Jak ten dar się objawia?

Kiedy Bóg objawia się w darze proroctwa, objawienie Jego miłości przyjmuje rozmaite formy. Może być konkretnym przekazem słownym, wypowiadanym przez osobę prorokującą, może też przyjąć formę obrazu pojawiającego się w świadomości którejś z osób posługujących modlitwą – wymaga wtedy jednak krótkiego opisu i wyjaśnienia. Proroctwo ujawnia się także poprzez cytaty z Pisma Świętego w postaci gotowych słów, a nawet samych tylko sigli pozwalających odnaleźć dany fragment w Biblii i następnie odczytać go jako słowo szczególnie przez Boga wypowiedziane w kontekście życia danej wspólnoty czy osoby.

Zdarza się również tak, że proroctwo pojawia się w świadomości osoby przekazującej przesłanie w postaci niezrozumiałych słów (proroctwo w językach), lub słów mających swoje znaczenie w innym języku, którego prorokujący nigdy się nie uczył. Takie proroctwo może i powinno być wypowiedziane, ale tylko wtedy, gdy wśród posługujących jest osoba posiadający tzw. dar tłumaczenia języków, która potrafi oddać w sposób zrozumiały sens przesłania.

Wreszcie proroctwo może tez przybrać formę pieśni czy gestu, który rodzi się spontanicznie w trakcie modlitwy i objawia obecność Ducha Bożego pośród modlących się osób.

Rozeznanie i posłuszeństwo

Ważne jest jednak, aby zawsze obcując z takim czy innym sposobem manifestowania się daru proroctwa, pamiętać o podstawowym zaleceniu św. Pawła: Tak więc moi bracia, troszczcie się o łaskę prorokowania i nie przeszkadzajcie w korzystaniu z daru języków! Lecz niech wszystko odbywa się godnie i w należytym porządku! ( 1 Kor 14, 39). Jednym ze znaków Bożego działania na modlitwie jest pokój i harmonia. A porządek, o którym pisze św. Paweł wyraża się poprzez posłuszeństwo Kościołowi reprezentowanemu przez kapłana odpowiedzialnego za wspólnotę.

*Dr Aleksander Bańka jest filozofem i politologiem, adiunktem w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  jednym z liderów Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji katowickiej przy parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tychach oraz autorem kilku książek o tematyce z zakresu duchowości chrześcijańskiej.

Więcej informacji o działalności Centrum Duchowości znajdziesz na www.centrumduchowosci.pl

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy