Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nic tu nie ma!

Staruszka przeczytała o kochance Jana Pawła II i rzuciła: „Skoro tak napisali, to znaczy, że coś w tym musi być!”.

Katowicki rynek, a raczej plac, który ma przypominać rynek. Kilka lat temu. Pod kioskiem „Ruchu” marzły dwie kobieciny. Wyglądały na takie, które jadą albo wracają właśnie z nieszporów. Berecik, stare palto, sfatygowana torebka. Klasyka gatunku.

Spoglądały na tytuły kolorowych gazet wyłożonych na ladzie. Skupiły wzrok na bijącym po oczach tytule „Kochanka Jana Pawła II”. Jedna ze staruszek rzuciła: „Patrz jaką głupotę tu napisali”. Druga z ubolewaniem pokręciła głową i dodała: „Wiesz, to rzeczywiście głupota. Ale skoro to napisali to znaczy, że coś w tym musi być”.

Ta krotka błyskotliwa myśl (słyszałem całą rozmowę!) mnie przeraziła. To jedno krótkie: „coś w tym musi być”. Był to czas, gdy pół miliona czytelników „Faktu” z zapartym tchem śledziło wieloryba, który, jak gdyby nigdy nic, płynął sobie w kierunku grodu Kraka. Pobożny naród ochrzcił go nawet Lolkiem, a waleń płynął i płynął (okrążając jedynie pieszo tamę we Włocławku).

„Skoro tak napisali, to znaczy, że coś w tym musi być”? Niekoniecznie. Jestem po lekturze tekstu „Prawdziwe życie Jezusa Chrystusa”, który już wczoraj zawisł na Onecie. Roześmiałbym się, ale akurat nie jest mi do śmiechu. Bełkotliwe sensacje o tym, że Jezus miał sporo rodzeństwa i nie urodził się w Betlejem utwierdziły mnie w jednym: w poincie swej niezwykle błyskotliwej wypowiedzi staruszka nie miała wcale racji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza