Nowy numer 23/2021 Archiwum

"Można przebiec maraton w czasie krótszym niż 2 godz."

Brytyjski lekkoatleta Mo Farah, mistrz olimpijski i świata na 5 000 i 10 000 m, uważa, że dystans maratonu można pokonać szybciej niż w dwie godziny. Aktualny rekord świata, należący do Kenijczyka Wilsona Kipsanga, wynosi 2:03.22.

Farah ma zadebiutować w biegu na 42 195 m w kwietniu przyszłego roku. Jego ocena wzbudziła zainteresowanie m.in. lorda Sebastiana Coe, czterokrotnego medalisty olimpijskiego oraz przewodniczącego komitetu organizacyjnego igrzysk w Londynie w 2012 roku.

"Mo jest przepełniony ambicją. Uwielbiam ambitnych ludzi, tylko oni mają szansę na pobicie jakiegokolwiek rekordu" - powiedział mistrz olimpijski na 1500 m z Moskwy i Los Angeles (1980 i 1984) na antenie "BBC Radio 5" w niedzielę.

Najlepszy wynik Kipsang ustanowił podczas ubiegłotygodniowego Maratonu Berlińskiego. Wówczas pobił rekord swojego rodaka Patricka Makau o 15 sekund. 30-letni Farah zamierza poprawić ten rezultat.

"Nie chcę zabrzmieć jak nauczyciel matematyki, ale dla lepszego zobrazowania tego, o czym mówimy, przedstawmy to następująco: proszę się wybrać na lokalną bieżnię i przebiec pełne okrążenie w czasie poniżej 70 sekund. Następnie proszę to powtórzyć 105 razy. To jest skala takiego wyczynu" - opisał Coe.

Dodał jednak, że Farah ma możliwości, by dokonać czegoś tak wielkiego. "Jego trener Alberto Salazar był w przeszłości rekordzistą świata" - zauważył Brytyjczyk.

Urodzony w Somalii Farah ma w dorobku dwa złote medale olimpijskie (na 5 000 i 10 000 m w Londynie) oraz cztery w mistrzostwach świata (trzy złote i srebrny w 2011 i 2013 roku).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama