Nowy numer 23/2021 Archiwum

Papież przypomina o delikatności Boga

Pontyfikat papieża Franciszka niezwykle wyraźnie akcentuje kwestię ubóstwa i w wyjątkowy sposób przypomina o delikatności Boga – uważa arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.

Hierarcha wziął udział w specjalnej sesji naukowej z okazji Roku Wiary, która odbyła się 1 października w archidiecezjalnym seminarium duchownym.

Zdaniem amerykańskiego hierarchy, ci, którzy mają nadzieję, że papież Franciszek w kwestiach fundamentalnych dla wiary dokona jakiegoś wyłomu w katolickim nauczaniu, są w błędzie. Według metropolity nie mają podstaw do obaw także ci, którzy boją się, że Ojciec Święty odchodzi od zasad wiary Kościoła katolickiego.

„Jednocześnie styl tego pontyfikatu z pewnością odróżniać się będzie od wszystkiego, co zdarzyło w minionym stuleciu” – dodał arcybiskup i wskazał, jak obecny papież ogniskuje uwagę wielu ludzi na całym świecie. „Świat zatrzymał się z powodu papieża Franciszka – choćby tylko na małą chwilę – dlatego, że tak wielu ludzi wyczuwa w nim coś więcej niż on sam jest; nie tylko Bożą prawdę i Bożą sprawiedliwości, ale delikatność Boga” – zaznaczył mówca i podkreślił, że jednym z najważniejszych tematów pontyfikatu Franciszka jest kwestia „Globalnego Południa” i ubogich mieszkańców, którzy zamieszkują kraje na półkuli południowej.

Mówiąc w dalszej części wykładu m.in. o nowej ewangelizacji, abp Chaput ostrzegł, by nie utożsamiać jej z technikami, metodami i programami. „Jej głównymi instrumentami jesteście raczej wy, jestem ja” – dodawał i zapewniał, że świat zmieni się pod warunkiem, że wcześniej dokona się duchowa zmiana w sercach każdego z nas.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama