Podczas uroczystej liturgii z udziałem licznych kapłanów i wiernych bp Tadeusz Rakoczy nałożył nowe korony na czczony w tutejszej parafii od prawie czterech wieków wizerunek MB Częstochowskiej.
Tę kopię jasnogórskiego obrazu najprawdopodobniej sprowadził Marcin Cieński herbu Pomian, właściciel Polanki Wielkiej i kolator kościoła, uczestnik odsieczy wiedeńskiej, dowódca husarii. Od niego zaczął się tu wielki kult dla Czarnej Madonny.
W archiwum parafialnym zachowały się spisy darów wotywnych, jakie przez wieki składali w Polance Wielkiej ludzie wdzięczni za orędownictwo Matki Bożej i szukający Jej wsparcia. Obok cennych sznurów korali składano srebrne ozdoby, z których w pierwszej połowie XVIII wieku wykonana została srebrna sukienka na obraz i korony. Nową suknię z koronami nałożono w 1978 roku.
– Matka Boża jest dla nas przykładem i wzorem głębokiej wiary, całkowitego zawierzenia Panu Bogu – mówił ks. prał. Tadeusz Porzycki, proboszcz w Polance Wielkiej, dodając, że obecne, wykonane ze srebra i pozłacane, nowe korony, nałożone zostały na obraz MB Częstochowskiej w Roku Wiary. – Dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej, czczonej w danej i obecnej świątyni, Bóg okazał miłosierdzie niezliczonym rzeszom wiernych. Ogromnie się cieszę, że również przez nałożenie tych koron możemy okazać Jej naszą wdzięczność za kilka wieków opieki.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się