Nowy numer 08/2020 Archiwum

Papież nie mówi, że Kościół ma obsesję...

Polskę obiegła sensacyjna wiadomość o tym, jakoby papież Franciszek powiedział, że Kościół (w innych tłumaczeniach: niektórzy członkowie Kościoła) mają obsesję na punkcie gejów, aborcji czy antykoncepcji.

Przykład: natemat.pl: „Jeśli Kościół Katolicki nie znajdzie nowej równowagi, jeśli chodzi o poglądy w kwestii gejów i lesbijek, aborcji czy antykoncepcji, to jego moralne fundamenty rozpadną się jak domek z kart. Nie możemy naciskać tylko na te sprawy, tymczasem niektórzy członkowie Kościoła mają na ich punkcie wręcz obsesję (…)”

Fronda.pl przetłumaczyła to ostatnie zdanie tak: „Kościół ma przesadną obsesję na tym punkcie.”

Słowa te z satysfakcją powtórzyła Wanda Nowicka w radiowej Jedynce.

Co naprawdę powiedział papież? Sprawdziliśmy to w tekście włoskim i angielskim wywiadu, który został udzielony przez Franciszka trzem pismom jezuickim: włoskiemu „Civilta Cattolica”, amerykańskiemu ”America” i brytyjskiemu „Thinking Faith”. Oto ten fragment:

„Nie możemy tylko upierać się przy sprawach związanych z aborcją, małżeństwami gejowskimi i stosowaniem metod antykoncepcji. To niemożliwe. Nie mówiłem o tym wiele i byłem za to strofowany. Ale kiedy mówimy o tych sprawach, musimy o nich mówić w kontekście. Nauczanie Kościoła w tych sprawach jest jasne, a ja jestem synem Kościoła, ale nie ma potrzeby mówienia tego cały czas.
Nauczanie dogmatyczne i moralne Kościoła nie są sobie równoważne. Duszpasterstwo Kościoła nie może mieć [według tekstu włoskiego: nie ma - przyp. gosc.pl] obsesji na punkcie chaotycznego przekazywania mnóstwa doktryn do uporczywego wdrażania. Głoszenie w stylu misyjnym skupia się na podstawach, na rzeczach niezbędnych: to jest także to, co fascynuje i pociąga bardziej, co rozpala serce, jak u uczniów w Emaus. Musimy znaleźć nową równowagę; inaczej nawet gmach Kościoła prawdopodobnie upadnie jak domek z kart, tracąc świeżość i aromat Dobrej Nowiny. Propozycja Ewangelii musi być prostsza, głębsza, promienna. To z tej propozycji płyną potem konsekwencje.”

Przeczytaj komentarz i tekst, w którym papież mówi o aborcji:

« 1 »

Polecamy

 • Verdi
  21.09.2013 21:08
  Papież ma rację. Jak odpuścimy z wysokości ambon, jak powiemy do gejów i lesbijek: nasi kochani bracia i siostry witajcie w NASZYM KOŚCIELE! To oni wejdą, a w konsekwencji wielu dobrowolnie porzuci swoją drogę... albo i nie. Ale zostaną wpuszczeni i uznani za Braci, a to bezcenne. MIŁOŚĆ PONAD WSZYSTKO.
  doceń 0
 • jan z torunia
  22.09.2013 00:51
  Kosciol nie ma obsesji na zadnym punkcie. Nie ma nie ma nie ma i koniec. Poza tym jest stuprocentowo racjonalny i humanitarny. A kto sie z tym nie zgadza ten neobolszewicka szuja swinia i zdrajca narodu. Na pohybel takim i niech sie smaza. Bog Honor Ojczyzna. Krew i Honor. Tak nam dopomoz Bog! Komunistyczne swinie!!!!!!!!!!!!
  doceń 0
 • Ewa
  24.09.2013 14:33
  Dlaczego wszyscy na prawo i lewo muszą tłumaczyć co Papież Franciszek miał na myśli?Oburzają mnie interpretacje zwłaszcza jeśli homilia jest publikowana przez Źródła Watykańskie: każde zdanie ma podmiot, orzeczenie, przysłówki i przymiotniki - widzę że powstaje jakiś polski narodowy sport w przestawianiu przecinków i szyku wyrazów aby tylko udowodnić prawdę interpretującego; np "ubóstwo to kwestia ducha a nie dóbr materialnych" czy inne takie. Warto by się zastanowić bo ten Papież jest świadom otaczającego świata i świadom manipulacji z każdego źródła, jest opanowany ale kategoryczny i gdy przyjdzie czas to podejmie decyzje tak jak w przypadku bp. Jareckiego bez względu na zasługi i utytułowanie i hierarchów i świeckich. warto aby każdy z interpretatorów zastanowił się czy to nie o nim mowa!
  doceń 2
 • Jolanta
  25.09.2013 17:20
  Niech mowa wasza będzie "tak"-"tak", "nie"-"nie".
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama