Cztery lata temu budynek przy Peowiaków był zwykłą instytucją kulturalną. Teraz, po wielkim remoncie, Centrum Kultury ma być najnowocześniejszym domem kultury w regionie.
Rozpoczynająca się 20 września 10-dniowa inauguracja jest wydarzeniem, na które mieszkańcy miasta czekali z utęsknieniem. Chcąc pokazać instytucję w nowej, lepszej odsłonie, CK przygotowało serię wydarzeń kulturalnych, w których chce zaprezentować odbiorcom zarówno potencjał animatorów i artystów, skupionych w instytucji, jak i ogromnych możliwości, jakie daje nowa, wyremontowana przestrzeń. W programie przewidziano liczne koncerty i imprezy muzyczne. Bez wątpienia jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych będzie występ zespołu Tie Break z Michałem Urbaniakiem i gościnnym udziałem Triloka Gurtu, indyjskiego kompozytora, wirtuoza instrumentów perkusyjnych. Atrakcyjnie zapowiada się program teatralny, specjalnie przygotowany przez artystów skupionych wokół Centrum Kultury. Zaplanowano aż trzy premiery. Zobaczymy także dwa pokazy filmowe oraz pokaz „światło-obraz-dźwięk” na fasadzie nowo wyremontowanego budynku. Przygotowano także szereg działań performatywnych w multimedialnie i scenograficznie zaaranżowanych przestrzeniach Centrum Kultury. Nie zabraknie licznych wystaw, instalacji artystycznych i performance’ów, które wypełnią cały budynek.
Goście, zamiast zwiedzać wyremontowany gmach z przewodnikiem, zostaną oprowadzeni po budynku przez różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Szczególne miejsce w programie inauguracyjnym poświęcone zostanie dzieciom, dla których przygotowano szereg akcji artystycznych i warsztatowych. Wydarzenia związane z inauguracją potrwają do 29 września. – Po blisko czterech latach artyści wracają na ul. Peowiaków. Zmienił się nie tylko budynek, ale i pomysł na prowadzenie Centrum Kultury. Chcemy, żeby było to otwarte miejsce dla całego społeczeństwa – mówi Janusz Opryński, zastępca dyrektora CK ds. artystyczno-programowych. – Centrum powinno tętnić życiem od rana do późnych godzin. Wydarzenia związane z inauguracją mają być próbką tego, co będziemy robić w przyszłości.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się