Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nowa ekspozycja w papieskim muzem

Do końca bieżącego roku gotowa będzie nowa ekspozycja w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Jej otwarcie planowane jest na początku kwietnia przyszłego roku, w czasie przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II.

Jak zaznaczył wicedyrektor Muzeum Michał Jakubczykwszystko ostatecznie rozstrzygnie komunikat papieża Franciszka o terminie kanonizacji papieża-Polaka. "Gdyby okazało się, że kanonizacja () nastąpi jeszcze w tym roku, to możliwe jest udostępnienie nowego budynku już w tym czasie" - dodał wiceszef Muzeum.

Wiosną bieżącego roku w placówce zakończyły się prace budowlane. Obecnie trwa montaż 185 urządzeń multimedialnych. "To bardzo ważny element wystawy, nie tylko ze względu na wymagania techniczne oraz przekaz, jaki mają wnosić w opowieść o Janie Pawle II, ale też na - wymagające bardzo dużej precyzji - konieczne współgranie z innymi bardziej tradycyjnymi elementami wystawy, także pod względem ich umiejscowienia, estetyki i gabarytów" - wyjaśnił Jakubczyk.

Po przebudowie przestrzeń na ekspozycję powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tys. m kw., na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku.

Jak dodał Michał Jakubczyk z myślą o nowej ekspozycji Muzeum pozyskało w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt eksponatów m.in. z tzw. zakrystii papieskiej z Watykanu i prywatnego archiwum kard. Stanisława Dziwisza. Do zbiorów trafiło także kilkanaście przedmiotów codziennego użytku oraz ponad 200 zdjęć z albumów rodzinnych wadowickich Żydów. Trafią one do izby im poświęconej, która będzie częścią Muzeum.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Cieszy się ona dużym zainteresowanym. Będzie funkcjonowała do końca listopada tego roku. Później jej elementy trafią na nową wystawę główną. (PAP)

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama