Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Od marca jest między nami wielki prorok

Duch Pański (…) posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, (...) abym uciśnionych odsyłał wolnych. Łk 4,18

Czytając ten fragment Ewangelii, mam przed oczyma aktualne wcielenie tej sytuacji. Od kwietnia br. jest między nami wielki prorok, który – podobnie jak Jezus w synagodze w Nazarecie – przypomina o społecznym aspekcie religii. Przez lata przyzwyczailiśmy się brać dosłownie z tej wypowiedzi Jezusa jedynie wezwanie do głoszenia Dobrej Nowiny. Wszystkie pozostałe wątki – dotyczące ubogich, więźniów, niewidomych i uciśnionych – skłonni jesteśmy traktować raczej metaforycznie i alegorycznie. Papież Franciszek wyrywa nas jednak z tego przyzwyczajenia. A raczej z obojętności. Grzesznej obojętności – bo już nie reagujemy na zło społeczne, które nas otacza. Sprowadziliśmy moralność tylko do wymiaru osobistego. Grzech ma jednak także aspekt społeczny. Wyzwolenie z grzechu – również.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Maluczki
  02.09.2013 08:33
  " Przez lata przyzwyczailiśmy się brać dosłownie z tej wypowiedzi Jezusa jedynie wezwanie do głoszenia Dobrej Nowiny. Wszystkie pozostałe wątki – dotyczące ubogich, więźniów, niewidomych i uciśnionych – skłonni jesteśmy traktować raczej metaforycznie i alegorycznie."

  Powyższe dobrze oddaje stosunek "kościoła otwartego" do Nauki Chrystusa. Ci z "kościoła otwartego nigdy nie wiedzieli na czym polega Dobra Nowina.
  Obecnie chyba oczekują że papież Franciszek poprze postęp w Kościele, a Michnika obierze sobie za mistrza.
 • azec
  02.09.2013 10:31
  www.ostrzezenie.wordpress.com
  doceń 0
 • Helena
  02.09.2013 13:54
  Od kwietnia? Franciszek zostal wybrany papiezem 13 marca, jesli to o niego chodzi.
  doceń 0
 • Zbigniew Nosowski
  05.09.2013 21:15
  Dziękuję Pani Helenie za skorygowanie mojego błędu. Stara zasada redaktorska głosi, że choć jestem pewien, iż to Słowacki napisał "Pana Tadeusza" - powinienem to sprawdzić. W tym przypadku oczywiście wiem, że papieża Franciszka wybrano w marcu, ale napisało mi się, że w kwietniu. I tak to nieszczęśliwie poszło do druku (i do internetu). Przepraszam Czytelników.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama