Nowy numer 08/2020 Archiwum

Papież przyjedzie do Gniezna?

W 2016 roku Polska, a zwłaszcza Wielkopolska, obchodzić będzie 1050. rocznicę chrztu Mieszka I. Z tego względu mieszkańcy Gniezna liczą, że ich miasto znajdzie się na trasie papieskiej wizyty do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Pytany przez dziennikarzy o prawdopodobieństwo takiej wizyty gnieźnieński biskup pomocniczy Krzysztof Wętkowski przyznał, że nie jest ona wykluczona.

„Każdy, kto choć w stopniu elementarnym zna historię wie, jakie miejsce zajmowało Gniezno w dziejach naszego kraju. Na tym opieramy nasze nadzieje” – stwierdził bp Wętkowski dodając, że papież został zaproszony do Polski na Światowe Dni Młodzieży, ale także na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaznaczył jednocześnie, że trudno w tej chwili mówić o szczegółach. „Pracy na pewno nikomu nie zabraknie” – dodał.

Gnieźnieński biskup pomocniczy wyjaśnił równocześnie, że ewentualny program wizyty Ojca Świętego w naszym kraju zaproponowany zostanie przez Episkopat Polski. Ostateczne decyzje podejmie jednak strona watykańska i sam papież Franciszek. Gniezno – jak dodał – „z całą pewnością zostanie zaproponowane przez Prymasa Polski jako miejsce wizyty Ojca Świętego”.

Bp Wętkowski przyznał również, że wizyta papieża Franciszka miałaby ogromne znaczenie dla Gniezna i byłaby trzecią wizytą głowy Kościoła w tym mieście i czwartą w archidiecezji gnieźnieńskiej. „To znaczy, że Gniezno ma szczególne znaczenie dla Kościoła w Polsce, skoro papieże tutaj pielgrzymują” – dodał.

Do Gniezna dwukrotnie pielgrzymował błogosławiony papież Jan Paweł II – w 1979 i 1997 roku. W 1999 roku odwiedził Bydgoszcz należącą wówczas do archidiecezji gnieźnieńskiej. Warto wspomnieć, że na uroczystości Milenium Chrztu Polski, które rozpoczęły się 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie, zaproszony został także papież Paweł VI, ze względu na sprzeciw władz do wizyty jednak nie doszło.

« 1 »

Polecamy

 • Michał
  29.07.2013 17:00
  To powinien odwiedzić również Poznań, gdyż to najprawdopodobniej właśnie tam miał miejsce chrzest Polski, tj. Mieszka i jego dworu. Oczywiście mogło do niego dojść w Gnieźnie lub Ostrowie Lednickim, ale od pewnego czasu historycy najczęściej wymieniają Poznań.
  doceń 0
 • Yanosh
  29.07.2013 17:07
  Zdaje mi się, że te półtora dnia które upłynęło od ogłoszenia Krakowa jako miejsca ŚDM - to jakiś amok, który ogarnął wszystkich. Chce przypomnieć o zdrowym rozsądku. Papież ogłosił Kraków miejscem SPOTKANIA MŁODZIEŻY ŚWIATA - a tu nagle jakby wszyscy oszaleli i każdy chce upiec własną pieczeń z licytowaniem, kogo to Franciszek I nie odwiedzi - Kraków, Oświęcim (nie wiem poco !?), Wadowice, Gniezno, zaraz będzie Luzmierz, Kalwaria, Prehyba, nie mówiąc już o Gnieźnie, a już czeka 20 innych miejsc ! Papież Franciszek to nie turysta Jan Paweł II - raczej posłuchajmy co ma młodzieży do powiedzenia, bo ona jest przyszłością Kościoła !
  doceń 0
 • xpmk
  29.07.2013 18:03
  Przecież abp Kowalczyk nie jest w ogóle zainteresowany wizytą Biskupa Rzymu w Gnieźnie. Jest nieobecny w diecezji, nie pojechał na Światowe Dni Młodzieży, nie zaprosił Papieża na rocznicę Chrztu Polski, co zrobił wcześniej Arcybiskup Poznański i był wcześniej bardzo zawiedziony wyborem tego właśnie Papieża. Do jego koncepcji Kościoła nie pasuje ubogi Papież, biskup czy ksiądz. Twierdzę swoją ogrodził płotem, więc wyjście Kościoła na ulice jest mu obce. Nadzieja w tym, że w roku 2016 Gniezno będzie miało innego ordynariusza.
  doceń 0
 • Gnieznianin
  30.07.2013 11:02
  Proszę nie wymyślać z tymi historykami. My mamy św. Wojciecha i to jest przewaga. Prymas załatwi i Papież przyjedzie do Gniezna,a Poznań ma abp. Paetza.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama