Nowy numer 49/2020 Archiwum

Cameron: Ustalenia ws. sukcesji dziewcząt obowiązują

Premier W. Brytanii David Cameron poinformował, że wszyscy członkowie Commonwealthu są zgodni, że kobiety w rodzinie królewskiej mają równe prawa w dziedziczeniu tronu, co ich męskie rodzeństwo, nawet jeśli parlamenty tych państw jeszcze tego nie zaaprobowały.

Wątpliwości co do prawa do dziedziczenia tronu przez kobiety z rodziny królewskiej, mimo zmian ustawodawczych, wysunęli niektórzy komentatorzy, wskazując, że tylko trzech członków spośród państw postkolonialnego Commonwealthu, w których głową państwa jest brytyjski monarcha (tzw. Realms), wprowadziło w życie ustalenia z października 2011 roku pozwalające kobietom dziedziczyć koronę.

Są to Kanada i dwa karaibskie państwa: St. Kitts i Nevis oraz St. Vincent i Grenadyny. Niektóre spośród Realms nie muszą zmieniać prawa, ale jest to wymogiem w przypadku Australii, Nowej Zelandii i Barbadosu. W Australii opozycja chce wznowić debatę o konstytucyjnym statusie kraju, mimo iż nie jest przeciwna samej zasadzie dziedziczenia tronu przez kobiety.

Aby zmiany w prawie mogły wejść w życie musi je zaakceptować każdy z 15 Realms, nie licząc Wielkiej Brytanii. O zmianie obowiązującego od 1701 roku prawa o dziedziczeniu tronu postanowiono na szczycie Wspólnoty Narodów (Commonwealth) w Australii w 2011 roku. W Zjednoczonym Królestwie nowe prawo o dziedziczeniu tronu weszło w życie w kwietniu.

Dotychczasowe zasady dawały pierwszeństwo męskim potomkom panującego monarchy nawet jeśli mieli oni starszą siostrę.

Według Davida Camerona nie ma powodów do obaw, ponieważ zmiana zasad dziedziczenia tronu jest "przesądzona i postanowiona".

"Liderzy Commonwealthu zgodzili się, że nawet jeśli ich parlamenty nie sfinalizują zmian ustawodawczych to i tak nie będzie to miało znaczenia z punktu widzenia praw do dziedziczenia tronu przez pierwsze dziecko księżnej Kate i księcia Williama, niezależnie od płci" - zaznaczył Cameron w wypowiedzi dla BBC.

W skład Realms wchodzą: Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Jamajka, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Grenada, Belize, Kitts i Nevis, St. Lucia, Wyspy Salomona, Tuvalu, St. Vincent i Grenadyny oraz Papua Nowa Gwinea.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama