Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prezydent spotkał się z ambasadorami

Utrzymanie spoistości, dynamizmu i otwartości UE to - według prezydenta Bronisława Komorowskiego - najważniejsze cele, jeśli chodzi o rozwój Unii. Podczas spotkania z ambasadorami prezydent przekonywał ich do wzięcia naszej części odpowiedzialności za rozwój UE i NATO.

"Mimo członkostwa w UE i NATO wcale nie zmniejszyła się przestrzeń do zagospodarowania dla polskiej, odpowiedzialnej samodzielności" - mówił do zebranych w Pałacu Prezydenckim dyplomatów Komorowski. Zaznaczył, że dotyczy to zwłaszcza samodzielnej oceny sytuacji i zdolności współdefiniowania interesów wspólnot, do których należymy.

"Musimy zdobywać się często na samodzielność oceny i propozycji" - mówił.

"W tym roku szczególnie istotna jest perspektywa podpisania przez Ukrainę układu stowarzyszeniowego z UE" - ocenił Komorowski. Jak mówił "musimy budować świadomość i głębokie przekonanie, że jest to ważne dla Ukrainy, Polski, ale także niesłychanie ważne dla całej Europy".

Poniedziałek jest pierwszym dniem tegorocznej narady ambasadorów, podczas której dyplomaci będą dyskutować o założeniach polskiej polityki zagranicznej na lata 2013-2014 i wyzwaniach stojących przed polską dyplomacją w nadchodzącym roku oraz o sytuacji w UE i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Naradę organizowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych otworzył rano szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama