GN 48/2020 Archiwum

Ambasador trzech pontyfikatów kończy misję

30 czerwca kończy się blisko 12-letnia misja Hanny Suchockiej jako ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej.

Swój urząd rozpoczęła ona 3 grudnia 2001 r. w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Była jednym z niewielu przedstawicieli państw przy Watykanie, którzy wypełniali swoje reprezentacyjne zadania w czasie posługi aż trzech papieży. Wkrótce swoje listy uwierzytelniające złoży na ręce Franciszka nowy polski przedstawiciel przy Watykanie Piotr Nowina-Konopka.

Przed opuszczeniem Rzymu ambasador Hanna Suchocka znalazła jeszcze czas na podsumowującą rozmowę z Radiem Watykańskim. Tak wspomina czas swojej misji przy Stolicy Apostolskiej.

„Ten okres jawi się jako niezwykle interesujący. W momencie, kiedy obejmowałam tę funkcję, nie mogłam nawet zakładać, że będzie on tak obfity w wydarzenia. Rozpoczynałam w momencie, kiedy Jan Paweł II był już w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, ale mimo to spotkanie z nim dodawało sił. W ogóle nie zakładałam, że będę ambasadorem, który będzie uczestniczył przy zamykaniu tego pontyfikatu. Później osiem lat z Papieżem Benedyktem. Ten okres był bardzo ważny, bo Benedykt XVI dawał bardzo wyraźne wskazania na ten trudny czas. Jego nawoływania, byśmy nie ulegali relatywizmowi, były ważną wskazówką dla działalności dyplomatycznej. I następnie trzeci pontyfikat, i znowu odmienny od poprzednich” – powiedziała Hanna Suchocka.

Rozmowa z Hanną Suchocką w magazynie Radia Watykańskiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama