Nowy numer 49/2020 Archiwum

Papież powołał komisję ds. banku watykańskiego

Papież Franciszek powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku watykańskiego IOR, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła" - poinformował w środę w komunikacie Watykan.

W skład pięcioosobowej komisji wchodzi czterech prałatów i amerykańska prawniczka z Harvardu profesor Mary Ann Glendon. Watykan podał w komunikacie, że komisja umożliwi papieżowi Franciszkowi "lepsze zrozumienie prawnej sytuacji i działalności Instytutu, by doprowadzić do lepszej jego harmonizacji z misją Kościoła powszechnego". Komisja będzie miała wgląd we wszystkie dokumenty i dane.

W połowie czerwca papież wyznaczył na swego delegata ds. IOR, księdza Battistę Riccę, dyrektora Domu świętej Marty. W maju IOR rozpoczął wprowadzanie polityki jawności. Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe. Von Freyberg ogłosił również, że bank będzie miał zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących.

Odtajnianie działalności Instytutu Dzieł Religijnych jest rezultatem licznych apeli o jego pilną reformę, kierowanych przez kardynałów z wielu krajów podczas obrad w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej po ustąpieniu Benedykta XVI.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama