Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rosyjska baza lotnicza na Białorusi

Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.

Według niego będą tam stacjonować myśliwce Su-27SM3. Wcześniej jako ewentualną lokalizację bazy wymieniano Baranowicze.

"Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej to rezultat międzyrządowego porozumienia o wzmocnieniu wojskowego komponentu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi), które jesteśmy zobowiązani realizować. Jako uczestniczka Państwa Związkowego Rosja jest zobowiązana sformować i posiadać tam bazę lotniczą" - powiedział dziennikarzom Bondariew.

Jak zaznaczył, baza będzie ważnym elementem systemu strategicznej obrony Państwa Związkowego, zapewniając ochronę przestrzeni powietrznej Białorusi.

Generał dodał, iż na lotnisku w Lidzie nie trzeba stawiać jakichkolwiek obiektów na potrzeby bazy, gdyż "wszystko tam jest". "Baza zacznie funkcjonować za kilka miesięcy, już w tym roku, będą w niej stacjonować zmodyfikowane myśliwce Su-27SM3" - powiedział Bondariew.

W kwietniu 1997 roku Mińsk utworzył z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama