Nowy numer 48/2020 Archiwum

KEP o nowym sformułowaniu przykazań kościelnych

Zaczyna się zebranie plenarne Episkopatu.

Kwestie związane z deklaracją z okazji 70-lecia Rzezi Wołyńskiej, 1050-lecie chrztu Polski oraz nowe sformułowanie przykazań kościelnych to tylko niektóre z tematów, jakimi będą się zajmować biskupi podczas rozpoczynającego się dziś w Wieliczce 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Tuż przed rozpoczęciem zebrania plenarnego biskupi spotkają się z młodzieżą szkolną i udzielą błogosławieństwa na czas wakacji. W czasie obrad jednym z ważniejszych tematów będzie omówienie projektu deklaracji z okazji 70-lecia Rzezi Wołyńskiej, który przygotowuje Kościół katolicki w Polsce wraz z Kościołem greckokatolickim na Ukrainie. Biskupi będą też rozmawiać o przygotowaniach do uroczystości 1050-lecia chrztu Polski w 2016 r., nowym sformułowaniu przykazań kościelnych i sprawach prawnych.

Kard. Kazimierz Nycz zapozna biskupów ze stanem prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego. W ostatnim kwartale odbyło się na ten temat szereg spotkań i konsultacji strony rządowej i kościelnej. Biskupi będą także rozmawiać o problemach związanych z działalnością ogólnopolską egzorcystów a także na temat medialnej strategii Kościoła.

Dwudniowe obrady biskupów będą się toczyć w Centrum Konferencyjnym „Miasto Solne” w Wieliczce. W niedzielę członkowie Episkopatu udadzą się do Krakowa, by uczestniczyć w uroczystości poświęcenia kościoła górnego w sanktuarium bł. Jana Pawła II i złotym jubileuszu kapłaństwa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Od strony organizacyjnej gospodarzem spotkania biskupów jest archidiecezja krakowska.

Po zakończeniu uroczystości zaplanowano uczczenie ofiar nazizmu na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Biskupi wezmą też udział w celebracji symfoniczno-katechetycznej „Cierpienie Niewinnych”, przygotowanej przez członków Drogi Neokatechumenalnej.

W sobotę 22 czerwca, ok. godz. 14 w Wieliczce odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca zebranie plenarne KEP.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama