Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przepaść już blisko

Rząd chce zlikwidować pierwszy próg ostrożnościowy by móc znowelizować tegoroczny budżet, zwiększając deficyt i dług publiczny. Zbliżamy się do finansowej przepaści!

Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy o finansach publicznych. Deklaruje że chodzi o ograniczenie tempa wzrostu wydatków publicznych, ale w rzeczywistości chodzi o coś odwrotnego. W praktyce rząd chce zlikwidować I próg ostrożnościowy. Nowa reguła zostanie wprowadzona natychmiast, tak, żeby budżet na 2014 rok mógł być już konstruowany według nowych zasad.

Po co pośpiech?

W ustawie o finansach publicznych zapisano, że gdy dług publiczny przekroczy 50% PKB, w budżecie na kolejny rok relacja deficytu do dochodów budżetowych nie może być wyższa niż w roku poprzednim. To jest właśnie I próg ostrożnościowy. Chodzi o to, żeby rządy nie zadłużały państwa coraz bardziej. Mogą to robić do momentu, w którym dług publiczny nie przekroczy 50% PKB. Gdy to zrobi, tak trzeba konstruować budżet by deficyt w najgorszym wypadku był taki sam jak w roku poprzednim. W tym roku dług publiczny wynosi 52,7 proc. PKB. Już dawno przebił tą pierwszą granicę. Tak właściwie jest jednak dużo wyższy i wynosi 56 proc. PKB. Minister finansów, Jacek Rostowski z mistrzowską precyzją ukrywa długi. I stąd ta różnica liczenia długu przez nasz rząd i przez instytucje międzynarodowe. Ukrywani i kreatywna księgowość mają jednak jakieś granice. Więcej np. w Krajowym Funduszu Drogowym ukryć się nie da. I stąd ta nowelizacja ustawy. Rząd chce zlikwidować pierwszy próg ostrożnościowy by móc znowelizować tegoroczny budżet, zwiększając deficyt i dług publiczny.

Od 2008 roku (odkąd ministrem finansów jest Jacek Rostowski, a premierem Donald Tusk) dług publiczny Polski wzrósł prawie dwukrotnie i dzisiaj sięga 900 mld złotych, co w przeliczeniu na mieszkańca Polski (niezależnie od wieku, a więc także małe dzieci) wynosi ok. 24.000 złotych.

« 1 »

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka