Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kiko Arguello przyjeżdża do Polski

Koncerty połączone z modlitwą i katechezą przed bramą obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i na Placu Zamkowym w Lublinie oraz wręczenie tytułu doktora honoris causa KUL złożą się na program wizyty w Polsce inicjatora Neokatechumenatu w Kościele katolickim - Kiko Arguello.

Organizatorzy spodziewają się, że w spotkaniach z Kiko Arguello weźmie udział kilka tysięcy osób - członków wspólnot neokatechumenalnych, zaproszonych gości, z Polski i zagranicy.

"Droga Neokatechumenalna to bardzo dynamiczna i bardzo duża rzeczywistość w Kościele współczesnym, po Soborze Watykańskim II" - powiedział jeden z organizatorów spotkania w Lublinie Ryszard Montusiewicz z lubelskiej wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej.

Pierwsze spotkanie z Kiko Arguello zaplanowano w niedzielę, 23 czerwca. Przed bramą byłego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau odbędzie się koncert symfoniczny połączony z modlitwą i katechezą. Symfonię pt. "Cierpienie niewinnych", skomponowaną przez Arguello, wykona 100-osobowa orkiestra symfoniczna i 100-osobowy chór Drogi Neokatechumenalnej z Madrytu. W wydarzeniu tym, określanym jako celebracja symfoniczno-katechetyczna, ma wziąć udział 50 biskupów katolickich i 40 rabinów z całego świata.

Dwa dni później, we wtorek, 25 czerwca podobna celebracja ma odbyć się na Placu Zamkowym w Lublinie, gdzie przed II wojną światową istniała dzielnica żydowska, zamieniona przez hitlerowców w czasie okupacji na getto, a po wymordowaniu jej żydowskich mieszkańców zburzona.

25 czerwca Kiko Arguello otrzyma tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w uznaniu za jego oryginalny wkład w odnowę Kościoła. Uroczystość planowana jest na dziedzińcu uczelni ze względu na spodziewany liczny udział gości i członków wspólnot neokatechumenalnych.

Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat to ruch w Kościele katolickim, który skupia osoby chcące pogłębiać swoją wiarę. Ruch został zainicjowany w Madrycie w 1964 r. przez Kiko Arguello i Carmen Fernadez. W 2002 r. Neokatechumenat został uznany przez Stolicę Apostolską jako droga formacji duchowej, ważna dla społeczeństwa czasów współczesnych. Droga Neokatechumenalna ma być m.in. odpowiedzią na sekularyzację i na potrzeby wierzących we współczesnych czasach.

Na świecie istnieje ok. 25 tys. wspólnot Drogi Neokatechumenalnej funkcjonujących w 124 krajach, na pięciu kontynentach. W Polsce tych wspólnot jest około tysiąca, skupiają 40-50 tys. osób.

Kiko Arguello jest Hiszpanem. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie, zdobył tytuł profesora malarstwa i rysunku. Po przejściu głębokiego kryzysu egzystencjalnego i religijnego zdecydował, że poświęci się ewangelizacji wśród ludzi cierpiących i przeniósł się do slamsów Madrytu. Tam spotkał absolwentkę chemii i teologii Carmen Fernadez, z którą wspólnie prowadzili katechezy w małej wspólnocie mieszkających w slamsach Cyganów. Później kolejne takie wspólnoty powstały w Madrycie i dały początek ruchowi nazywanemu obecnie Drogą Katechumenalną.

Swoje doświadczenia ewangelizacji wśród biedaków Argueello opisał w książce "Kerygmat. Z ubogimi w barakach", którą z okazji jego wizyty wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy