Nowy numer 48/2020 Archiwum

Boniek o przyszłości Fornalika

Zbigniew Boniek nie zamierza zwolnić selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Waldemara Fornalika. "Trener ma kontrakt do końca grudnia i niech myśli spokojnie, jak wygrywać następne spotkania" - powiedział w poniedziałek prezes PZPN.

W tegorocznych meczach eliminacji mistrzostw świata 2014 biało-czerwoni m.in. przegrali u siebie z Ukrainą 1:3 i zremisowali na wyjeździe z Mołdawią 1:1. Te wyniki sprawiły, że zmalały szanse awansu. Prezes PZPN twierdzi jednak, że trzeba pozwolić Fornalikowi na dalszą pracę. Poinformował o tym na oficjalnej stronie związku.

"Nie chcę ludzi krzywdzić i zmieniać ich dla samej zmiany. Droga do Brazylii jest trudna, może w końcu nieosiągalna, ale nikt na razie nam jej nie zamknął. Sport uczy pokory, ale też waleczności i walki do ostatniego gwizdka. Zamiast narzekać chciałbym bardzo, aby reprezentacja pokazała w kolejnych meczach lepszą i skuteczniejszą grę. Trener Fornalik ma kontrakt do końca grudnia i niech myśli spokojnie, jak wygrywać następne spotkania. Jako prezes PZPN kontrakty respektuję. Gdyby projekt +Brazylia 2014+ się nie powiódł, będzie odpowiedni czas na podjęcie stosownych decyzji" - oświadczył Boniek.

"Remis z Mołdawią zabolał, ale - jakby to nie brzmiało naiwnie - wciąż jesteśmy w grze. Trzeba wygrać u siebie z Czarnogórą, a z San Marino, Ukrainą i Anglią na wyjeździe" - dodał.

Prezes uważa, że zatrudnienie teraz nowego selekcjonera wiązałoby się z dużym ryzykiem.

"Nie wiem, co dałaby zmiana na tym stanowisku. Wyobraźmy sobie nowego selekcjonera - zagranicznego. Przychodzi i zaczyna pracę, znając naszą trójkę z Dortmundu, dwóch bramkarzy z Premiership i może jeszcze kogoś z zagranicznej ligi. Ciężko od takiego szkoleniowca wymagać odpowiedzialności za wynik np. w meczach z Ukrainą i Anglią. Przypominam, że poprzedni selekcjoner z zagranicy (Leo Beenhakker - PAP) przegrał dwa pierwsze mecze. Jako prezes PZPN nie mogę poddać się emocjom i naciskom, zwłaszcza tym medialnym" - stwierdził Boniek.

Zdaniem prezesa PZPN, za wyniki odpowiada nie tylko trener, ale również - i to w dużej mierze - piłkarze.

"Warto się zastanowić, że odpowiedzialność za wyniki leży przede wszystkim na barkach zawodników. Trener w drużynie odgrywa wielką rolę, ale zacznijmy sobie uzmysławiać, że jego bezpośredni wpływ na zwycięstwo lub porażkę jest bardzo znikomy. To piłkarze są głównymi aktorami" - podkreślił Boniek.

Zaznaczył, że za dużo mówi się o odpowiedzialności lub winie samego selekcjonera, za mało analizuje się grę zawodników, ich błędy, niewykorzystane sytuacje.

"Pytam głośno: ile w tym winy Waldka, że Rybus nie trafia w sytuacji sam na sam, czy Polanski nie potrafi zagrać prostej piłki do Lewandowskiego? Wiem, że odpowiedzialność przenosi się głównie na selekcjonera, ale ja uważam, że wartość dobrej ekipy piłkarskiej dzieli się następująco: 80 procent sami zawodnicy, 20 procent - trener" - ocenił prezes PZPN.

Trener Fornalik już po meczu z Mołdawią (7 czerwca) podkreślał, że nie myśli o rezygnacji.

"Szukamy nowych rozwiązań, trwa przebudowa zespołu, a celem jest zmiana na korzyść. Ciągle mamy mniemanie o sobie wielkomocarstwowe, jak Anglia czy Niemcy. Koncentruję się na pracy, interesują mnie kolejne mecze z kadrą" - powiedział wówczas selekcjoner.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama