Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odszkodowanie za brak miejsca w przedszkolu

Szwedzki rząd chce zmusić samorządy do zapewnienia opieki wszystkim dzieciom.

Według obowiązujących obecnie przepisów dziecko w Szwecji powinno zostać przyjęte do przedszkola w ciągu czterech miesięcy od zgłoszenia. Najnowszy raport rządowy stwierdza jednak, że w praktyce 36 z 290 gmin ma problem z dotrzymaniem tego terminu, co dotyka 3 tys. dzieci rocznie, czyli 2 proc.

"To wydaje się niewiele; problem pojawia się wtedy, gdy z powodu braku miejsca w przedszkolu rodzic nie może wrócić do pracy i ma kłopot z utrzymaniem się" - stwierdza autor opracowania Fjord Orust. Jak wyliczono, takie przymusowe bezrobocie rodziców kosztuje społeczeństwo ok. 180 mln koron rocznie (ok. 21 mln euro). "To jest więc czysty zysk dla gmin, jeśli rodzice będą mogli pracować i płacić podatki" - podkreśla Orust.

Nowy przepis wprowadzający odszkodowanie dla rodziców w przypadku braku miejsca w przedszkolu ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Będzie to kwota zależna od czasu oczekiwania, zbliżona do wysokości zwykłego zasiłku rodzicielskiego.

Raport podaje, że główną przyczyną zbyt małej liczby miejsc w przedszkolach są błędy lokalnych władz w planowaniu.

W Szwecji przedszkola to najczęściej drewniane budynki o lekkiej konstrukcji stawiane w parkach lub na terenach zielonych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama