Nowy numer 49/2020 Archiwum

Trybunał odrzucił antypapieski wniosek

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze odrzucił wniosek o podjęcie śledztwa wobec Benedykta XVI i innych przedstawicieli Stolicy Apostolskiej w sprawie nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Sąd uznał, że skarga ofiar molestowania wykracza poza zakres jego kompetencji.

Wniosek w imieniu ofiar złożył przed dwoma laty nowojorski Ośrodek Praw Konstytucyjnych (Center for Constitutional Rights), argumentując, że gwałty duchownych na dzieciach mogą być uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości. Oskarżyciele twierdzili, że ówczesny papież i inni dygnitarze watykańscy stworzyli politykę, która umożliwiała dalsze trwanie nadużyć. Z kolei prawnicy występujący w imieniu Stolicy Apostolskiej nazwali to oskarżenie śmiesznym.

Nowojorski ośrodek zapowiedział już, że zbiera nowe dowody w sprawie i zwróci się do Trybunału o ponowne jej rozważenie.

Międzynarodowy Trybunał Karny (International Criminal Court - ICC) sądzi osoby oskarżane o popełnienie najcięższych zbrodni, do których doszło po 1 lipca 2002 r.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama