Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Panowie boją się profilaktycznych badań?

Dwie trzecie mężczyzn po 40. roku życia nigdy nie wykonało badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty - wynika z sondażu przeprowadzonego w ramach kampanii "Prostata na lata". Ponad 27 proc. ankietowanych w ogóle nie widzi nawet takiej potrzeby.

Badanie przeprowadził PBS w dniach 10-12 maja 2013. Wzięło w nim udział 246 mężczyzn w wieku co najmniej 40 lat.

Wynika z niego, że mężczyźni zaczynają się badać dopiero wtedy, gdy przekroczą 60. rok życia. W tej grupie połowa mężczyzn przynajmniej raz wykonała badania profilaktyczne.

Wśród mężczyzn w wieku 40-59 lat badania profilaktyczne wykonywało jedynie 12,6 proc. osób, a zaledwie 2,2 proc. bada się raz w roku lub raz na dwa-trzy lata.

Dr n. med. Iwona Skoneczna z Warszawy, ekspert kampanii "Prostata na lata", podkreśla, że rak prostaty dość długo może rozwijać się bezobjawowo, dlatego regularnie należy poddawać się badaniom gruczołu krokowego oraz oznaczenie poziomu PSA w krwi.

"Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę na wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie" - dodaje dr Skoneczna.

Tego rodzaju badania kontrolne zalecane są mężczyznom po 50. roku życia, a także tym w młodszym wieku, jeśli odczuwają zaburzenia w oddawaniu moczu lub wiedzą, że na raka stercza zachorowali w młodym wieku ich krewni, szczególnie ojciec i brat.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest drugim po raku płuca najczęściej występującym nowotworem. Jest też druga przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych.

W ramach kampania "Prostata na lata" 23 czerwca, w Dniu Ojca obchodzony będzie również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama