Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wleźli do konfesjonału, byli chyba „pod wpływem”

Kuria szczecińsko-kamieńska przesłała KAI informację w związku z doniesieniami medialnymi na temat dwóch mężczyzn, którzy przebrani za kapłanów mieli symulować spowiadanie wiernych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie.

Poniżej treść oświadczenia przekazanego KAI przez ks. Sławomira Zygę, rzecznika kurii szczecińsko-kamieńskiej:

W związku z informacjami medialnymi, jakoby dwóch mężczyzn przebranych za kapłanów „spowiadało” wiernych w jednym z kościołów w Nowogardzie, z uwagi na czystość forum sakramentalnego, która nie została naruszona, przekazujemy informację o tym zdarzeniu.

W dniu 28 maja 2013 roku o godz. 17.11 do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie weszli dwaj młodzi mężczyźni w wieku 17 i 19 lat będący prawdopodobnie pod wpływem środków odurzających. Po wejściu do świątyni obaj mężczyźni ukryli się w jednym z konfesjonałów. Gdy do tego konfesjonału podeszła starsza kobieta, aby się wyspowiadać, zauważyła wewnątrz dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn.

Powiadomiła innych parafian znajdujących się wówczas w kościele, którzy poprosili ich o natychmiastowe wyjście z konfesjonału oraz zawiadomili księdza i siostrę zakonną, przeprowadzających w tym czasie na placu kościelnym próbę sypania kwiatków przed procesją Bożego Ciała. Mężczyźni zostali rozpoznani, zaś cały incydent został zgłoszony policji. Całość zajścia została nagrana przez kamery monitoringu znajdujące się w kościele.

Wbrew doniesieniom medialnym, mężczyźni nie przebrali się w szaty duchowne (byli ubrani po świecku, bez sutanny lub alby czy komży), nie ustawiła się do tego konfesjonału żadna kolejka do spowiedzi, ani też nie nastąpiła symulacja udzielenia rozgrzeszenia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama