Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prezydent pobożnieje?

Udział prezydenta w uroczystościach religijnych cieszy, ale nie spodziewam się, że za tym pójdzie pełne opowiedzenie się za rozwiązaniami zgodnymi z nauczaniem Kościoła.

Prezydent Bronisław Komorowski w ostatnim czasie często bierze udział w ogólnopolskich uroczystościach religijnych. Uczestniczył w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, brał udział w VI Dniu Dziękczynienia w Warszawie, gościł na spotkaniu młodych na Lednicy, spotkał się też ze środowiskiem Instytutu Tertio Millennio, którego celem jest popularyzacja nauczania społecznego Kościoła. Jeśli do tego dodamy przygotowanie propozycji całościowego programu prorodzinnego, co Kościół od dawna postuluje, a także odmowę patronatu nad paradą równości, można wysnuć wniosek, że mamy prezydenta, który nie tylko szanuje, ale wręcz promuje chrześcijańskie wartości.

Jednak według mnie jest to wniosek zbyt daleko idący. Problem polega na tym, że B. Komorowski otwarcie deklaruje, że jest za in vitro i obecnie obowiązującą ustawą aborcyjną, pozwalającą m.in. zabijać dzieci chore, co jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Znamienne, że będąc na pielgrzymce w Piekarach Śląskich uchylił się od podpisania pod obywatelskim projektem, zakazującym aborcji dzieci chorych. W sprawie obrony życia stanowisko prezydenta jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Jednak od takiej postawy do aktywnego zwalczania wartości chrześcijańskich jest daleko. Oceniając postępowanie prezydenta z perspektyw wartości katolickich, można powiedzieć, że w części spraw broni on istniejącego status quo, np. nie zgadza się na związki partnerskie. Jest to postawa zachowawcza, jednak wobec coraz silniejszych prób wprowadzenia w Polsce rozwiązań sprzecznych z katolicką etyką, blokowanie przez niego liberalnej rewolucji obyczajowej na pewno ma swoją wartość. Dlatego, mając świadomość, że prezydent nie opowiada się za całkowitą obroną życia, trzeba go wspierać w działaniach broniących wartości chrześcijańskich. Błędem byłoby odrzucenie prezydenta, w sytuacji, gdy w wielu ważnych dla katolików sprawach jest on sojusznikiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego