Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rap dla rtm. Pileckiego

Jutro przypada 65. rocznica śmierci Pileckiego – oficera AK i organizatora wojskowej konspiracji w obozie Auschwitz.

Z tej okazji od wczoraj w katowickim kinie „Światowid” odbywają się specjalne, bezpłatne pokazy spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Kino zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W sobotę natomiast, także w kinie „Światowid”, odbędzie się koncert rapera Tadka, który przedstawi utwory z płyty „Niewygodna prawda”. Tego dnia również zostanie pokazany spektakl poświęcony Pileckiemu (tym razem odpłatnie), a prelekcję poświęconą rotmistrzowi wygłosi Krzysztof Tracki.

Witold Pilecki był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK. 19 września 1940 r. podczas niemieckiej łapanki pozwolił się aresztować, by przedostać się do Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Był autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie poprzez strzał w tył głowy.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego