Nowy numer 24/2021 Archiwum

Portugalia zalegalizowała homoadopcje

Portugalski parlament przyjął w piątek zaproponowaną przez Partię Socjalistyczną ustawę zezwalającą na adopcję przez osoby homoseksualne dzieci partnerów. Odrzucone zostały konkurencyjne projekty Zielonych i Bloku Lewicy.

Za przyjęciem projektu socjalistów głosowało 99 deputowanych, przeciwko było 94 członków Zgromadzenia Republiki (parlamentu), głównie socjaldemokratów i ludowców, wchodzących w skład koalicji rządowej. Dziewięciu posłów wstrzymało się od głosu.

Nową ustawę poparła zdecydowana większość posłów Partii Socjalistycznej, największego ugrupowania w Zgromadzeniu Republiki, a także posłów Bloku Lewicy, Zielonych i komunistów. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało również 16 deputowanych współrządzącej centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej.

Zgodnie z nową ustawą osoba żyjąca w związku małżeńskim lub partnerskim będzie mogła zaadoptować dziecko biologiczne lub adopcyjne swojego partnera.

W wydanych w piątek komunikatach portugalskie organizacje mniejszości seksualnych wyraziły zadowolenie z decyzji parlamentu; podkreślały, że zapadła ona w Międzynarodowym Dniu Walki przeciwko Homofobii. "Nowe przepisy stanowią ważny etap w drodze do uzyskania pełnego prawa do adopcji dzieci przez osoby tej samej płci, które żyją w związkach małżeńskich i partnerskich. Mamy nadzieję, że nastąpi to już w niedalekiej przyszłości" - napisało w komunikacie Stowarzyszenie Rumos Novos.

Przepisy pozwalające osobom tej samej płci na zawarcie związku małżeńskiego obowiązują w Portugalii od 5 czerwca 2010 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama