W krzeszowskiej bazylice, którą zbudowano, by ukazać istotę wiary katolickiej i przyćmić protestanckie budowle na Śląsku, wystąpili kalwińscy Śpiewacy.
Chór „Psallite” z Holandii przyjęty został w Krzeszowie z otwartymi rękami. Jeden z jego członków, kalwiński pastor z Rotterdamu dr Piet van Veldhuizen, zapytany o kontestowanie przez protestantów kultu Maryi odparł, że nie jest już tak zdecydowany jak kiedyś. – Za duży był krąg spraw, które odrzuciliśmy – mówi o okresie reformacji dr Piet van Veldhuizen, kalwiński pastor z Rotterdamu.
Nie znaczy to, że protestanci przyjmują bez zastrzeżeń myśl katolicką. Ich spojrzenie nie ma już jednak takiej jak dawniej ostrości. Identyczną postawę przejawiają katolicy wobec protestantów. Z obu stron ekumenizm przynosi owoce. Zszedł na poziom podstawowy, czyli parafii. Pokazuje to choćby postawa ks. Mariana Kopki, proboszcza w Krzeszowie i zarazem kustosza tutejszego sanktuarium maryjnego. Gdy Piet van Veldhuizen zapytał go o pozwolenie na to, aby protestancki chór mógł zaśpiewać kilka psalmów w bazylice, ten zgodził się natychmiast. Holendrzy wykonali w Krzeszowie psalmy z tzw. Psałterza Genewskiego, który powstał na potrzeby wspólnot protestanckich.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się